Araştırma Ekibimiz

Sinan Ülgen


Başkan, EDAM

Sinan Ülgen 1987 senesinde Virginia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve ekonomi alanlarında çift ana dalla mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Belçika’nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji’nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır. 1992’de Brüksel’de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği’na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur.

Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye’yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) yönetim kurulu başkanıdır ve Brüksel’deki Carnegie Europe’ta misafir araştırmacıdır. Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum’un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye’ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir. Ülgen Roma’daki NATO Savunma Koleji’nin akademik danışma kurulunda görev almıştır. World Economic Forum’un Avrupa Konseyi’nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.


Nazife Al

NAZİFE AL
Genel Sekreter

Nazife AL 2011 yılından beri EDAM’ın genel sekreterliği görevini yerine getirmektedir. EDAM’ın yürütmekte olduğu projelerin idari görevlerini yönetir, konferans ve etkinliklerin organizasyonunu koordine eder. Orta Doğu Teknik Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde Rusya’nın Suriye iç savaşına müdahale üzerine yazdığı tezi ile yüksek lisans derecesini almış, lisans derecesini ise İstanbul Bilgi Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden almıştır. Ayrıca, Alman Dış İlişkiler Konseyi’nin (DGAP) AB – Ortadoğu Forumu ve Robert Bosch Vakfı’nın Likeminds programının üyesidir.


Doruk Ergun

FEVZİ DORUK ERGUN
Araştırma Görevlisi

F. Doruk Ergun EDAM’da dış politika ve güvenlik konuları üzerine araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. EDAM’daki araştırmalarında ekseriyetle Türk dış siyaseti ve güvenliği, Suriye İç Savaşı, IŞİD/DAEŞ, radikalleşme ve radikalleşmenin önlenmesi, Rusya, NATO ve Atlantik ötesi ilişkiler, nükleer güvenlik, nükleer enerji ve siber güvenlik meselelerine eğilmiştir. Doruk Ergun EDAM’da çalışmaya başlamadan önce NATO Parlamenter Asamblesi’nin Brüksel’deki uluslararası sekreteryasında araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2009 senesinde Sabancı Üniversitesi’nin Toplumsal ve Siyasal Bilimler bölümünde lisans derecesini, 2011 senesinde ise George Washington Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler bölümü altındaki Uluslararası Güvenlik Çalışmaları üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır.


Yeşil Deniz

YEŞİL DENİZ
Araştırma Görevlisi

Yeşil, Ocak 2016 itibariyle EDAM’da araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2012 senesinde London School of Economics and Political Science’tan (LSE) Sosyoloji lisans derecesiyle mezun olmuştur. Başta Avrupa Birliği ihaleleri olmak üzere, uluslararası-fonlu kalkınma projeleri ve yolsuzluk alanında yaklaşık iki yıllık çalışma tecrübesi edinmiştir. 2015 senesinde yüksek lisans derecesini, devletlerin kalkınmalarının ardındaki politik ve ekonomik sebepleri inceleyen LSE Kalkınma Yönetimi Programı’nda tamamlamıştır. Yüksek lisans tezini yolsuzluk ve dış yatırım ilişkisi üzerine yazmıştır.


Can Kasapoğlu

CAN KASAPOĞLU
Savunma Analisti

Yrd. Doç. Dr. Can Kasapoğlu Harp Calışmaları ve Güvenlik Bilimleri alanlarında akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Dr. Kasapoğlu doktora derecesini 2011 yılında Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden Düşük Yoğunluklu Çatışmalarda konvansiyonel kuvvetlerin kullanılmasını incelediği tezi ile; yüksek lisans derecesini ise 2008 yılında Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü’nden 1974 öncesi Kıbrıs Türk gayrinizami harp faaliyetlerini incelediği teziyle almıştır. Yrd. Doç. Dr. Can Kasapoğlu, 2015 – 2016 döneminde Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji’nde akademik çalışmalarını sürdürmüştür. Dr. Kasapoğlu ayrıca, İsrail’in önde gelen düşünce kuruluşlarından BESA Center’da ve Fransız düşünce kuruluşu FRS bünyesinde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. Dr. Kasapoğlu’nun çalışma konuları arasında, kimyasal & biyolojik harp, füze tehdidi ve füze savunma sistemleri ve hibrid harp başta olmak üzere stratejik silah sistemleri, NATO’nun kolektif savunma ve işbirliğine dayalı güvenlik konuları, Türk-İsrail ilişkileri, küresel ve bölgesel askeri modernizasyon trendleri, jeopolitik ve açık-kaynaklı stratejik istihbarat analizi bulunmaktadır. Yrd. Doç. Dr. Can Kasapoğlu NATO Savunma Koleji, Baltık Savunma Koleji, International Society of Military Sciences, Warsaw Security Forum gibi güvenlik bilimleri alanında önemli platformlarda konusmacı olarak bulunmus: Girne Amerikan Üniversitesi’nde Harp ve Strateji Teorisi, Küresel Barış ve Güvenlik, Sivil-Asker İlişkileri, Güncel Terörizm Çalısmaları ve Jeopolitik gibi dersler vermiştir. Dr. Kasapoğlu’nun makaleleri ve yorumları, France 24, The New York Times, The Jerusalem Post, Anadolu Ajansı, BBC Türkçe, Al Jazeera, Deutsche Welle, The Washington Institute for Near East Policy ve War on the Rocks gibi platformlarda yayınlanmıştır.