Araştırma Ekibimiz

Sinan Ülgen


Başkan, EDAM

Sinan Ülgen 1987 senesinde Virginia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve ekonomi alanlarında çift ana dalla mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Belçika’nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji’nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır. 1992’de Brüksel’de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği’na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur.

Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye’yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) yönetim kurulu başkanıdır ve Brüksel’deki Carnegie Europe’ta misafir araştırmacıdır. Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum’un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye’ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir. Ülgen Roma’daki NATO Savunma Koleji’nin akademik danışma kurulunda görev almıştır. World Economic Forum’un Avrupa Konseyi’nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.


Ussal Şahbaz

USSAL ŞAHBAZ
CEO

Daha önce, General Electric (GE)’nin dünyadaki 8 inovasyon merkezinden biri olan GE İstanbul İnovasyon Merkezi’nin direktörlüğü görevini üstlenen Ussal Şahbaz, CEO olarak EDAM’a Temmuz 2018’de katıldı. Ussal Şahbaz, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’da inovasyon çalışmaları programını kurmuş ve yönetmiştir. 2015 yılında ise Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı’nda dünya çapında think tankleri bir araya getiren Think 20 grubunun başkanlığını ve iş dünyasını bir araya getiren Business-20 grubunun içerik yöneticiliğini ve yapmıştır.

Ussal Şahbaz, Harvard Üniversitesi’nden “Kamu Yönetimi ve Uluslararası Kalkınma” alanında lisansüstü derecesini 2010 yılında almıştır. Şahbaz’ın iktisat alanında Bilkent Üniversitesi’nden yüksek lisans (2006), Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden lisans (2003) dereceleri bulunmaktadır. Ussal Şahbaz, 2005-8 arasında Rekabet Kurumu uzmanı, 2010 yılında Washington D.C.’de Dünya Bankası danışmanı olarak çalışmıştır.


Belkıs Gökçe Uçar

BELKIS GÖKÇE UÇAR
Genel Sekreter ve Araştırmacı

EDAM’a 2018 yılında genel sekreter ve araştırma görevlisi olarak katılan Gökçe Uçar, EDAM’ın yürütmekte olduğu projelerin idari görevlerini yönetir, konferans ve etkinliklerin organizasyonunu koordine etmenin yanı sıra kurum içi araştırma ve raporlara destek sağlar. Yeditepe Üniversitesi uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümünde, 2010 Euro krizi üzerine yazdığı tez ile lisans derecesini almış olup yüksek lisansını London School of Economics and Political Science (LSE) Avrupa Politik Ekonomisi üzerine yapmıştır. Master sırasında Avrupa Birliği ülkesi kurum yapılarını ve gelişen teknolojinin bu kurumlara nasıl etki ettiğini, Uber özelinde inceleyen Gökçe, 2016 yılında İstanbul’a geri dönüp Yeditepe Üniversitesi’nde Politik Ekonomi doktora programına başlamıştır. Yıkıcı teknolojiler, iştirak ekonomisi ve yapay zeka gibi konulara ilgi duymaktadır.


Emre Kaya

EMRE KÜRŞAT KAYA
Araştırmacı

Emre Kürşat Kaya, Ağustos 2018’de Ekonomi ve Dış Politika Çalışmaları Merkezi’ne (EDAM) araştırma görevlisi olarak katıldı. Emre, 2018 yılında Utrecht Üniversitesi ile Masaryk Üniversitesi’den, Avrupa Yönetimi çift diploma yüksek lisans derecesini almıştır. Yüksek lisans tezi, Avrupa Birliği ortak güvenlik ve savunma politikası ve kalıcı yapılandırılmış iş birliği savunma anlaşması’nın Avrupa Birliği’nin küresel aktörlüğüne etkisi üzerinedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İlişkiler lisans bölümü’nden mezundur ve Maastricht Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Bölümünde yandal yapmıştır. EDAM’daki çalışmaları, ağırlıklı olarak güvenlik ve savunma, Türkiye-AB ilişkileri, Türk ve AB güvenlik doktrinleri ve Orta Doğu’daki gelişmelere odaklanmaktadır. Akıcı bir seviyede Türkçe, Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Aynı zamanda iyi bir Arapça seviyesine sahiptir.


Can Kasapoğlu

CAN KASAPOĞLU
Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Direktörü

Dr. Can Kasapoğlu, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Direktörü’dür. Doktorasını Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden, yüksek lisans derecesini de Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü’nden alan Dr. Kasapoğlu, Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji ve Tallinn’de bulunan NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nde görev yapmıştır. Harp Çalışmaları (War Studies), askeri-stratejik konseptler, savunma modernizasyonu trendleri ve açık-kaynaklı istihbarat alanlarında faaliyet gösteren Dr. Can Kasapoğlu, Fransa’da FRS, İsrail’de BESA Center ve Almanya’da SWP gibi güvenlik politikaları alanında önde gelen kurumlarda birçok araştırma projesi yürütmüştür.

The National Interest, War on the Rocks gibi savunma bilimleri alanında önemli güncel mecralarda makaleleri bulunan Can Kasapoğlu’nun geniş kapsamlı eserleri arasında, Fransız düşünce kuruluşu FRS tarafından yayımlanan ve Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri içindeki kimyasal harp emir-komuta zincirini inceleyen ‘The Shayrat Connection’ adlı rapor ve NATO Savunma Koleji tarafından yayımlanan, Rusya Federasyonu’nun Ermenistan’daki ileri askeri üslerinin değerlendirildiği rapor da bulunmaktadır.

Dr. Kasapoğlu, the New York Times, Al Jazeera, TRT World, Anadolu Ajansı, BBC, France 24, Deutsche Welle gibi birçok basın kuruluşu için değerlendirmelerde bulunmuştur.


Soli Özel

SOLİ ÖZEL
Akademik Direktör

Soli Özel, 1975 yılında İstanbul Robert Kolej’den mezun oldu. Daha sonra 1980 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Bennington College, Ekonomi bölümünde lisans eğitimini tamamladı ve 1983 yılında Johns Hopkins Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden master dalında mezun oldu.

Geçmişte Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan Özel, Sabah Gazetesi’nde uluslararası ilişkiler hakkında günlük köşe yazıları yazmıştır. Aynı zamanda Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yayımlanan hukuk ve uluslararası ilişkiler konulu bilimsel UHP (dergi) dergisinde yazı ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Sabah’taki yazarlık görevinden ayrılarak 1 Mart 2009’da yayın hayatına başlayan Gazete Habertürk’te Dış Haberler müdürlüğü görevini yürütmekte ve yine aynı gazetede uluslararası politika konularında köşe yazılarına devam etmekteydi. Soli Özel, Eylül 2010 tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler bölümüne geçmiştir.


Naz Değirmenci

NAZ DEĞİRMENCİ
Google-EDAM Araştırmacı

Naz Değirmenci, 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Faküktesi’nden mezun olduktan sonra 2013 senesinde İstanbul Barosu’na kaydolmuştur. 2015 senesinde “International Association of Privacy Protection” (IAPP) tarafından verilerin Avrupa Birliği mevzuatı kapsamında Kişisel Verilerin Korunması Uzmanı (CIPP/E) sertifikasını almıştır. 6 sene sektörün önde gelen hukuk bürolarında özellikle gizlilik ve kişisel verilerin korunması, İnternet ve teknoloji hukuku alanlarında uzmanlaşmıştır. Şu an IZEN Danışmanlık firmasında, Danışman olarak kişisel verilerin korunması uyum projeleri yönetmekte ve teknoloji konuları odaklı danışmanlık vermektedir. Aynı zamanda Ocak 2019 tarihinden itibaren EDAM bünyesin Google Policy Fellow olarak, yıkıcı teknolojiler, kişisel verilerin korunması, verilerin uluslararası transferi, veri yönetimi, İnternet hukuku konularında çalışmaktadır.


Barış Kırdemir

BARIŞ KIRDEMİR
Savunma Analisti