Siber Politikalar


EDAM Siber Politikalar Programi, günümüz dünyasinin önde gelen siber meselelerini incelemeyi hedeflemektedir. Dijital teknolojilerin ve Internetin günlük yasantimizin birçok noktasindaki etkisinin gitgide artmasiyla, karsilasilan zorluklara siber odakli yaklasimlarin ve çözümlerin getirilmesi ihtiyaci dogmustur. Dijital evren, geleneksel yönetisim kavramlarinin siber uzaydaki yeni düzleme nasil aktarilacagi sorusunu hem devletlerin hem de vatandaslarin karsisina çikarmistir. EDAM, veri gizliligi ve gözetleme, Internet özgürlükleri, siber güvenlik ve siber savas gibi basliklari inceleyerek Türkiye'nin etkin ve kapsamli siber politikalar gelistirme çabalarina katkida bulunmayi amaçlamaktadir.

 

Siber Güvenlik: Beşinci Boyutu Anlamak

Can Kasapoğlu, 23 Haziran 2017

EDAM Siber Politikalar Kağıtları serisinin ilk yayını olan, "Siber Güvenlik: Beşinci Boyutu Anlamak", konuya akademik ve profesyonel ilgi duyan okuyucular için giriş düzeyinde bir referans olması amacıyla kaleme alınmıştır. Bu çerçevede, siber yeteneklerin günümüz mili güvenlik ve milli güç kapasitesi anlayışlarındaki yeri, siber-uzayın özgün nitelikleri, siber güvenlik stratejisi geliştirmenin analitik esasları ve 'siber güç' kavramsallaştırmalarına ilişkin genel bir bakış açısı sunmaktadır.

Hızla gelişen teknoloji ve teknolojiye ulaşım imkanları, uluslararası ilişkilerde fiziksel boyutlara insan-yapımı yeni bir boyut olan siber-uzayın da eklenmesini beraberinde getirmiştir. Öte yandan, bahse konu boyutun karakteristiği, yeni rekabet ve işbirliği parametreleri ile birlikte, yeni bir jeopolitik paradigmayı da ortaya koymaktadır. Bu çalışma, siber-uzayda faaliyet gösteren ve gösterecek olan her bir aktör için stratejik adaptasyon yeteneklerinin birincil önemde olduğunu açıklamakta ve örnekler ile anlatmaktadır.

Makaleye erişmek için tıklayınız

Başvuru Çağrısı: Siber Politikalar Programı

EDAM'ın Siber Politikalar Programı altında Robert Bosch Stiftung desteği ile yürütmekte olduğu Robert Bosch Siber Politika Burs Programı için ikinci başvuru dönemi açılmıştır. Yeni dönem bursiyer başvuruları 30 Kasım 2016 tarihine kadar alınacaktır.

Program hakkında bilgi almak için tıklayınız

Başvuru formunu indirmek için tıklayınız


Türkiye’de Veri Gizliliği ve Gözetimi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısının Değerlendirmesi

Akın Ünver, Grace Kim, 19 Şubat 2016

AB ile Kasım ayında üzerinde anlaşmaya varılan Suriye’li mültecilere ilişkin paketin Türkiye açısından önem taşıyan en önemli unsurlarından biri Türk vatandaşlarına Şengen vizesinin kaldırılmasına yönelik şartlı taahhüdüydü. Türkiye’nin de Ekim 2016’da bu hedefin gerçekleşebilmesi için yerine getirmesi gereken teknik kriterler bulunmaktaydı. Bunların belki de en önemlileri arasında Kişisel Verilerin Korunmasına dair AB normlarına uygun bir yasal düzenleme çıkarılması bulunmaktaydı. Bu düzenleme Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmış olup halihazırda TBMM Genel Kurulunda görüşülmektedir. Türkiye’nin yasal altyapısında ve daha modern bir ekonomi olma yolunda önemli bir eksikliği tamamlaması beklenen bu yasaya dair EDAM bir tartışma kağıdı yayınlamıştır. Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Akın Ünver ile EDAM uzmanı Grace Kim tarafından hazırlanan bu incelemede, yasa tasarısındaki bazı sorunlara işaret edilmektedir. Oluşturulması öngörülen Veri Koruma Kurulu’nun yürütme erkinden bağımsızlığı ile ilgili tereddütler ile kamuya ve kamu kurumlarına kişisel verilere erişim adına tanınan istisnaların AB’ye uyum açısından bir sorun teşkil edebileceği değerlendirilmektedir. Tasarının bu şekliyle kabulü halinde temel risk, AB tarafından yapılacak değerlendirmede Türkiye’nin yasanın çıkmış olmasına rağmen kişisel verilerin transfer edilebileceği güvenli ülke sıfatını kazanamamasıdır. Bu durum zaten vize serbestisi konusunda ayak süremek isteyen bazı AB ülkelerine bekledikleri ve istedikleri gerekçeyi sağlaycaktır. Üstüne üstlük, Kişisel Verilerin Korunmasına dair bir yasal düzenleme ile yapılması ile bugüne kadar yurtdışına veri transfer edebilen ulusal ve uluslararası şirketler de bu düzenlemeye uyum sağlamakla mükellef olacaklardır. Ancak AB’nin Türkiye’yi veri korunması anlamında güvenli ülke tanımına sokmaması, Türkiye’den AB ülkelerine yapılacak veri transferlerine onay verilmesini de belirsizliğe atacaktır.

Makaleye erişmek için tıklayınız

Türkiye'de Siber Güvenlik

Salih Bıçakcı, Doruk Ergun, Mitat Çelikpala, 25 Aralık 2015

Siber alanın doğuşu hem kullanıcılar hem de ulus devletlerin güvenlik kurumları için pek çok güvenlik riskini beraberinde getirmiştir. Bu gerçeklik, 10 günden uzun süredir tarihinin en büyük siber saldırısıyla karşı karşıya kalan Türkiye için daha da çarpıcı hale gelmiştir. 24 Aralık 2015’te saldırı devlet kurumlarından bankacılık sektörüne doğru uzanmış ve birçok özel banka çalışamaz hale gelmiştir. Saldırının nasıl ilerleyeceğini öngörmek zor olsa da, etkin ekonomi araçları ve yaygın belediye hizmetleri veren servisler gibi kritik sektörlere saldırı olması muhtemeldir. EDAM, devlet kurumlarının siber güvenlik araçları ve kabiliyetleri ile yerli hacker grupları başta olmak üzere, Türkiye’de siber güvenliğe ilişkin bir tartışma kağıdı yazmıştır.

Yazının devamını okumak için lütfen tıklayın

Türkiye'de Siber Güvenlik ve Nükleer Enerji

EDAM'ın bu çalışması siber güvenlik alanında artan tehditleri, kritik altyapı ve nükleer güç santrallerine odaklanmak suretiyle incelemektedir. Bu derlemede, okuyucunun, Türkiye'nin siber güvenlik alanında karşılaştığı güçlükleri anlamasını kolaylaştırmak için yazılmış dört adet birbirini tamamlayan bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde siber savaş kavramına Askeri Meselelerde Devrim olarak nitelendirilmek suretiyle bir giriş yapılmakta ve Türkiye perspektifinden siber alandaki trendlere, artan devlet kabiliyetlerine ve tehditlere bakılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'nin siber güvenliğini sağlamakla ve siber politikalarını geliştirmekle yükümlü devlet kurum ve kuruluşları ve güvenlik güçleri ile Türkiye'de faaliyet gösteren hacker grupları incelenerek, Türkiye'de siber güvenlik ortamına bakılmaktadır. Üçüncü bölümde siber uzay, siber saldırganlar ve siber güvenlik başlıklarına kavramsal bir giriş yapmakta ve ABD ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu inceleyerek nükleer güç tesislerinin siber güvenliğinin uluslararası boyutuna odaklanmaktadır. Dördüncü ve son bölümde siber güvenliğin nükleer tesisler özelindeki yeri netleştirilmekte, geçmişteki siber olaylar incelenmekte, halihazırdaki güvenlik açıkları incelenmekte ve Türkiye'nin siber güvenlik alanındaki dayanıklılığını sağlamaktaki mevcut kabiliyetleri değerlendirilmektedir.

Daha fazla okumak için tıklayınız.


E-Bülten listemize kayıt olun
Hare Sokak K8 NO:16
AKATLAR 34335 İstanbul/Türkiye
Tel: +90 (212) 352 18 54 info@edam.org.tr