Yönetim ve Denetim Kurulu

Sinan Ülgen


Başkan, EDAM

Sinan Ülgen 1987 senesinde Virginia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve ekonomi alanlarında çift ana dalla mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Belçika’nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji’nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır. 1992’de Brüksel’de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği’na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur.

Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye’yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) yönetim kurulu başkanıdır ve Brüksel’deki Carnegie Europe’ta misafir araştırmacıdır. Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum’un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye’ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir. Ülgen Roma’daki NATO Savunma Koleji’nin akademik danışma kurulunda görev almıştır. World Economic Forum’un Avrupa Konseyi’nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.


Ussal Şahbaz

USSAL ŞAHBAZ
CEO

Daha önce, General Electric (GE)’nin dünyadaki 8 inovasyon merkezinden biri olan GE İstanbul İnovasyon Merkezi’nin direktörlüğü görevini üstlenen Ussal Şahbaz, CEO olarak EDAM’a Temmuz 2018’de katıldı. Ussal Şahbaz, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV)’da inovasyon çalışmaları programını kurmuş ve yönetmiştir. 2015 yılında ise Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı’nda dünya çapında think tankleri bir araya getiren Think 20 grubunun başkanlığını ve iş dünyasını bir araya getiren Business-20 grubunun içerik yöneticiliğini ve yapmıştır.

Ussal Şahbaz, Harvard Üniversitesi’nden “Kamu Yönetimi ve Uluslararası Kalkınma” alanında lisansüstü derecesini 2010 yılında almıştır. Şahbaz’ın iktisat alanında Bilkent Üniversitesi’nden yüksek lisans (2006), Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden lisans (2003) dereceleri bulunmaktadır. Ussal Şahbaz, 2005-8 arasında Rekabet Kurumu uzmanı, 2010 yılında Washington D.C.’de Dünya Bankası danışmanı olarak çalışmıştır.


Ahmet Kasım Han

AHMET KASIM HAN
Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi

Dr. Ahmet Kasım Han Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Araştırma konuları stratejik düşünce, müzakere ve dış siyaset analizidir. İstanbul Üniversitesi’nde lisans eğitimini Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler alanında, yüksek lisansını Politik Tarih ve doktorasını Uluslararası İlişkiler konularında almış, Harvard’da Müzakere eğitimi görmüştür. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD Dış politikası konusunda “Avrupa’nın Genç Liderleri” bursunu almış ve Afganistan’daki NATO/ISAF Operasyonunda 2005 ve 2011’de NATO gözlemciliği yapmıştır. Afganistan, jeostrateji ve enerji politikası, ABD dış siyaseti ve Türkiye dış siyaseti üzerine yayınları vardır. Radikal ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2003-2006 arası Türkiye İhracatçılar Birliği’nde Uluslararası İlişkiler Danışmanlığı yapmıştır. İstanbul Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversites, Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademisi ve Hava Harp Okulu’nda öğretim görevliliği yapmış ya da dersler vermiştir. 2005-2008 arası Harp Akademisi’nde NATO da dahil olmak üzere uluslararası görevler üstlenen tüm yüksek rütbeli personelin alması gereken Uluslararası Müzakere Stratejileri dersini şekillendirmiş ve vermiştir.


Arda Batu

ARDA BATU
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Genel Sekreteri

Arda Batu, The Browning School’da lise öğrenimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördü. 2001 yılında lisans derecesini aldıktan sonra Avrupa Parlamentosu’nda stajını tamamladı. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Profesyonel hayatına 2003 yılında,halen doktora çalışmalarına devam ettiği Yeditepe Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladı. 2007-2010 yıllarında akademik ve sivil toplum çalışmalarının yanında İstanbul merkezli hukuk ve yatırım danışmanlığı şirketi HB ConsultancyGroup’da proje yöneticisi olarak çalıştı. 2010-2011 yıllarında Londra merkezli AlephConsulting şirketinde siyasi ve ekonomik risk analiz danışmanı olarak çalıştı. 2014 yılında Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nda genel sekreterlik görevine başlamadan önce StratejiCo isimli stratejik iletişim ve danışmanlık şirketinde yöneticiliğin yanı sıra akademik ve sivil toplum çalışmalarına devam etti.


Can Buharalı

CAN BUHARALI
Kraft Foods Kurumsal İlişkiler Direktörü

Galatasaray Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Lisansüstü çalışmalarını ise Bruges-Belçika’daki Avrupa Koleji’nde Avrupa Birliği üzerine yaptı. Buharalı, 1993 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda başladığı diplomatlık görevini sırasıyla Ankara’da Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nde, Brüksel’de Batı Avrupa Birliği nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde ve Tahran Büyükelçiliği’nde Eylül 2001 tarihine kadar sürdürdü. 2001 yılı itibariyle AB Danışmanlık ve Yatırım Hizmetleri’nin kadrosuna katılan Buharalı, bu dönem zarfında perakende, telekomünikasyon, demir çelik ve iş geliştirme alanlarında faaliyet gösterdi. Can Buharalı Kraft Foods Kurumsal İlişkiler Direktörü’dür.


Can Selçuki

CAN SELÇUKİ
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Ekonomi Araştırma

Can Selçuki Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra Bocconi Üniversitesi’nden Ekonomi ve Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Şu anda pazar araştırma ve büyük veri analizi yapan İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinde Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Bundan önce, Dünya Bankası Ankara ofisinde 4 yıl olarak ekonomist görevini sürdürmüştür. Bu görevi sırasında Türkiye ve Azerbaycan’da kamu ve özel sektöre ile Türkiye’de rekabetçiliğin arttırılması alanında çalışmalarda bulunmuştur. Bu kapsamda bölgesel kalkınma, rekabet ve inovasyon politikalarına odaklanıştır. Dünya Bankası’na katılmadan önce 3 sene boyunca Brüksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi’nde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır. Türkiye’de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır.


Emre Erdoğan

EMRE ERDOĞAN
Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kısmi Öğretim Üyesi

Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Emre Erdoğan, aynı bölümde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı1996’dan itibaren kamuoyu araştırmaları yapan Erdoğan, 2003 yılında bağımsız bir araştırma şirketi olan Infakto RW’yu kurdu. Erdoğan, dış politika ve kamuoyu, siyasal katılım, gönüllülük ve sosyal sermaye konusunda çok sayıda makalenin yazarıdır. Erdoğan, kısmi zamanlı öğretim üyesi olarak, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyal istatistik, araştırma yöntemleri ve saha araştırmaları konularında dersler vermektedir.


Gökhan Eşeli

GÖKHAN EŞELİ
MOMENTUM Producciones

Gökhan Eşeli 1988 yılında Ankara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra New York Şehir Üniversitesi’nde Uluslararası Ekonomi alanında yüksek lisans yapmıştır. Mezun olduktan sonra BOTAŞ’ta çalışmış ve yüksek lisansı esnasında Birleşmiş Milletler’de staj yapmıştır. Bundan sonra Teksas’taki ARCO Uluslararası Petrol ve Doğal Gaz Şirketi’nde Kıdemli Mali Analist olarak çalışmıştır. Daha sonra eski Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki Yeni İş Olanakları Koordinatörü sorumluluğunu üstlenmiştir. 1994 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak göreve başlamıştır. İran ve Irak’tan sorumlu birimin sorumluluğunu üstlenmiş ve Körfez Savaşı sonrası bölgenin durumunu takip eden askeri, diplomatik ve istihbarat görevlilerinden oluşan Kuzey Irak Koordinasyon Komitesi’nin üyeliğini yapmıştır. Bunun yanı sıra Bakanlıkta Müşavir olarak Balkanlardaki çatışmalar, Irak’taki askeri vaziyet, PKK terörizmiyle mücadele gibi alanlarda çalışmıştır. 1996’da Küba’da, 1998’de de İspanya’daki elçiliklerde görevlendirilmiştir. Diplomatik kariyerinden sonra İspanya’daki MOMENTUM Producciones firmasını kurmuştur. Firma şu anda İstanbul’da televizyon programı yapımcılığı yapmaktadır ve Orta Doğu’da medya alımı ve planlaması alanlarında hizmet veren önde gelen Türk firmaları arasındadır.


Gürkan Kumbaroğlu

GÜRKAN KUMBAROĞLU
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkan Yardımcısı

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. Doktorasını 2001 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden aldıktan sonra iki yıl boyunca önce İsviçre’de Zürih Teknik Üniversitesi ETH bünyesindeki Enerji Politikaları ve Araştırma Merkezi’nde ve müteakiben ABD’nin Berkeley Üniversitesi Ulusal Enerji Araştırmaları Merkezi’nde çalışmalarda bulunmuştur. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne katılmasının ardından aldığı davetler üzerine farklı dönemlerde RWTH Aachen University, University of Sao Paulo ve Chinese Academy of Sciences’da enerji planlaması üzerine dersler vermiş ve araştırmalar yürütmüştür. Enerji Ekonomisi Derneği’nin Başkanlığını kurulduğu 2005 yılından beri yürütmekte olan Kumbaroğlu, ayrıca 2011 yılında yüze yakın ülkede üyesi bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkan Yardımcılığı’na seçilmiştir.


Işık Özel

IŞIK ÖZEL
Öğretim Üyesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sabancı Üniversitesi

Işık Özel Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Ekonomi alanındaki lisans eğitimini ODTÜ, yüksek lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlayan Özel, siyaset bilimi alanındaki doktora derecesini Washington Üniversitesi’nden almış, doktora sonrası çalışmalarını Barcelona Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde (IBEI) yürütmüştür. Dr. Özel, Hertie School of Governance, Freie Universität Berlin, Colegio de Mexico, UNED, Instituto de Empresa ve Universidad Carlos III de Madrid’de misafir araştırmacı ve öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Uluslararası ve karşılaştırmalı ekonomi politik alanlarında uzmanlaşan Doç Dr. Özel, gelişen piyasalarda kurumsal değişim, demokratikleşme, düzenleme, sosyal politika, eğitim ve devlet-toplum ilişkileri gibi konular üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Özel, birçok makale ve kitap bölümünün yanısıra, “State-Business Alliances and Economic Development, Turkey, Mexico and North Africa” (Routledge, 2014) kitabının yazarıdır. /p>


Mehmet Arda

MEHMET ARDA
Emekli Profesör, Galatasaray Üniversitesi – Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Emtia Bölümü Eski Müdürü

Mehmet Arda, EDAM’ın yanında, Global İlişkiler Forumu (GİF) ve Galatasaray Üniversitesi İktisadi Araştırmalar Merkezi’nde (GIAM) faaliyetlere katılmaktadır. 2013 yılında emekliye ayrılmadan önce Galatasaray Üniversitesi’nde Profesör olarak görev yapmakta, uluslararası ilişkiler ve iktisat dersleri vermekteydi. 2007 yılında Türkiye’ye dönmeden önce, 25 yıl süreyle çalıştığı, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) bünyesinde Emtia bölümü müdürü idi. Zaman zaman Birleşmiş Milletler’e, ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Kalkınma Koordinasyon Ajansı’na danışmanlık yapmaktadır. En Az Gelişmiş Ülkelere kalkınma konusunda yardım sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olan Sen De Gel derneğinin kurucularındandır. Dartmouth College’dan Lisans ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Doktora dereceleri almıştır. Tarım, doğal kaynaklar, bunların ticareti ve kalkınmaya katkısına olan ilgisi devam etmekte, fakat güncel araştırmaları daha fazla küreselleşmenin yönetişimi; küreselleşmiş ortamda kalkınma; çok taraflı ve bölgesel ticaret anlaşmaları; En Az Gelişmiş Ülkeler; Güney-Güney ekonomik ilişkileri ve yükselen güçlerin politik ekonomisi; uluslararası değer zincirleri; doğal kaynakların yönetimi üzerine yoğunlaşmaktadır.


Mitat Çelikpala

MITAT ÇELİKPALA
Öğretim Üyesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kadir Has Üniversitesi

Mitat Çelikpala Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Çelikpala’nın çalışma alanları arasında eski Sovyet coğrafyası ve Kafkasya (tarihi, toplumsal yapısı ve güvenliği), diyaspora çalışmaları, Karadeniz Bölgesi ve güvenliği, Türk-Rus ilişkileri, enerji güvenliği, kritik altyapı güvenliği ve terörizmle mücadele gibi konular yer almaktadır. Lisans eğitimini ODTÜ’de tamamlayan Çelikpala, Yüksek Lisansını Hacettepe, Doktora çalışmasını ise Bilkent Üniversitesinde yapmıştır. Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’da Senior Associate Member olarak bulunan Dr. Çelikpala, Hacettepe ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitelerinde de görev yapmıştır. Prof. Dr. Çelikpala, Bilgi Üniversitesi, Kara Harp Okulu Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Harp Akademileri ve Milli Güvenlik Akademisinde Türk Dış Politikası, Kafkasya ve Orta Asya tarihi ve güvenlik politikaları, Türk siyasal hayatı ve politikası ile strateji ve güvenlik konuları üzerine düzenlenmiş ders ve seminerler vermektedir. Çeşitli uluslararası kurum, düşünce kuruluşu ve şirketlerin yanı sıra NATO Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi, Türk Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırma Merkezi (SAREM), Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde akademik danışmanlık yapmıştır. Çelikpala’nın yukarıda belirtilen konularda akademik dergiler ve güncel medyada yayınlanmış makale ve değerlendirmeleri bulunmaktadır.


MiTHAT ÖZBEK

MiTHAT ÖZBEK
İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1988-1989 yıllarında Indiana Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi gördü. 1998-2000 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi ortak MBA programında İngilizce Pazarlama yüksek lisans derecesi aldı. Profesyonel kariyerine Söğüt Seramik şirketinde ihracat bölümünde başladı. Gıda sektöründe faaliyet gösteren Puccinelli firmasında Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Kağıt ve ambalaj sektöründe faaliyet gösteren İngiliz DS Smith şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak 10 sene görev yaptı. Türkiye’deki şirketin American International Paper ve Sabancı Holding ortak yatırımı Olmuksa’ya satışı sonrasında Olmuksa yönetiminde görev aldı. Çeşitli STK’larda üyeliği bulunan Özbek, İstanbul Ekonomi yönetici ortağıdır.


Murat Üçer

MURAT ÜÇER
Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi, Global Source Partners Türkiye Danışmanı

Murat Üçer, Global Source Partners Türkiye danışmanlığının yanı sıra Turkey Data Monitor kurucuğu ortağı ve Koç Üniversitesi yarı-zaman öğretim üyesidir. Finans kuruluşlarına, uluslararası firmalara ve kamu kurumlarına makroekonomik danışmanlık yapmakta; Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomi üzerine makro seminerler vermektedir. Daha önce Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Credit Suisse ve Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) ekonomist olarak görev almış, 2001’de Hazine ve 1997’de T.C. Merkez Bankası olmak üzere üst düzey danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. Lisans ve Doktora derecelerini sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi ve Boston College’dan alan Üçer’in Türkiye ekonomisi üzerine çok sayıda makalesinin yanı sıra Türkiye’de 2001 krizi üzerine yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır.


Murat Üçer

SENEM AYDIN-DÜZGİT
Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi

Senem Aydın-Düzgit İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doçent ve Jean Monnet Kürsüsü sahibidir. Doktorasını Siyaset Bilimi Üzerine Vrije Universiteit Brussel’den, MSc derecesini Avrupa Siyaseti ve Politikaları üzerine London School of Economics and Political Science’dan, lisans derecesini ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nden almıştır. Ana araştırma alanları AB genişlemesi, AB-Türkiye ilişkileri, söylem çalışmaları, kimlik siyaseti ve demokratikleşmedir. Bu alanlarda West European Politics, Cooperation and Conflict, South European Society and Politics, Alternatives, Uluslararası İlişkiler ve Politique Europeenne dergilerinde muhtelif makaleleri yayınlanmıştır. Constructions of European Identity: Debates and Discourses on Turkey and the EU (Palgrave, Aralık 2012) adlı kitabın yazarıdır. Aydın-Düzgit, Carnegie Endowment Rising Democracies Network üyesi ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi kıdemli uzmanıdır. South European Society and Politics ve Global Affairs dergilerinin eş-editörüdür. 2014 yılında Bilim Akademisi Genç Bilim insanı (BAGEP) ödülünü almıştır.