Corona Sonrası Dünya

LinkedIn

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

Ergin Saygun | Emekli Orgeneral,

Bir müddettir tüm dünyayı kasıp kavuran, binlerce kişinin ölümüne ve ekonomik bir felakete yol açan salgından sonra, dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı yolunda çok şey yazılmaya ve söylenmeye devam edilmektedir. Bu kadar çok şey yazılması ve birbirinden farklı sonuçlara varan değerlendirmelerin yapılması, aslında salgın sonrası ile ilgili belirsizliği de ortaya koymaktadır.

Salgının bütün dünyayı ve elbette ki global sistemi de etkilediği ve etkilemeye devam edeceği bir gerçektir. Bazıları Covid-19 sonrası yepyeni ve çok farklı bir dünya olacağını söylerken, başkaları da salgının önemli değişikliklere yol açacağını kabul etmekle beraber dünyayı temelinden sarsacak çapta bir devrim olmayacağı fikrini savunmaktadırlar.

Bu durum, “Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı” veya “Salgına karşı kazandığımız zaferin ertesi günü, salgının dününden farklı olacağı” yolundaki söylemlerle de çelişmemektedir.Artık “normale” dönüş olmayacaktır, çünkü “ eski normal” zaten bu sıkıntıların sebebidir.

Küreselleşme zincirini meydana getiren ekonomik, kültürel, sosyal doku, savunma ve benzeri bağların hangilerinin nereden koptuğunu, nasıl onarılabileceğini veya salgının yarattığı yeni şartlara göre nasıl revize edilebileceği tartışılırken, Türkiye’nin yeni global sistemin neresinde yer alacağını ve nelere öncülük edebileceğinin belirlenmesi dahil, yeni sistemin tesisinde nasıl bir rol oynayacağını da düşünmek gerekmektedir.

Salgın sonrası meydana gelebilecek değişiklikler aşağıdaki başlıklar altında, genel hatları ile ve özet olarak incelenmiştir. Bu konuların her biri için ve belki başkaları da dahil edilerek, muhtemelen değişik bir formatta, uzmanları tarafından ayrıntılı çalışmaların yapılmasına olan ihtiyaç izahtan varestedir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın