Ermenistan Çatışmaları Tırmandırıyor: Gence Saldırısı Siyasi-Askeri Analizi

LinkedIn

ERMENİSTAN ÇATIŞMALARI TIRMANDIRIYOR:

 

GENCE SALDIRISI SİYASİ-ASKERİ ANALİZİ

 

 

 Dr. Can Kasapoğlu, EDAM Güvenlik ve Savunma Programı Direktörü

Sine Özkaraşahin, Araştırmacı, EDAM

 

Siyasi-Askeri Değerlendirme:

 

  • 4 Ekim 2020’de, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Azerbaycan’ın yoğun nüfuslu Gence şehrine bir saldırıda bulunmuştur. Saldırıda, sivillerin hedef alındığı bildirilmektedir.

 

  • Azerbaycan’ın yoğun SİHA kullanımına çatışmaların devam ettiği cephelerde yeterli mukabele edemeyen Ermeni güçleri, stratejik silah sistemleri kullanmak suretiyle Azerbaycan cephe gerisini hedef alarak ‘savaş-dahilinde caydırıcılık’ (intra-war deterrence) hareket tarzını takip etmektedirler. Bu tercihin arkasındaki temel neden, Azerbaycan’ı, büyük bir misilleme yapması için kışkırtmak ve Moskova – Erivan arasındaki güvenlik anlaşmaları bağlamında, Rusya’yı çatışmanın içine çekmektir.

 

  • Ermenistan’ın envanterinde, bahse konu saldırıda kullanabileceği birkaç seçenek (çok namlulu roketatar sistemleri ve taktik balistik füzeler) mevcuttur.

 

  • Ermenistan balistik füze envanterinde, Rus yapımı SS-26 İskender dikkat çekmektedir. Ancak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin çatışmayı henüz SS-26 kullanımına tırmandırmayacağını değerlendirmekteyiz.

 

  • Azerbaycan’ın saldırıya karşı yapacağı misilleme, savaşın gidişatını belirleyecektir.

 

  • Aşağıda, mevzubahis füze saldırısında, seçilen silah sistemi, muhtemel ateşleme bölgeleri ve tahmini menzile bağlı olmak üzere, dört senaryo çalışması sunmaktayız.

 

Senaryo I:

Harekat Tasarısı: Ermenistan Yeghengadzor’daki Dördüncü Ordu sorumluluk sahasından ateşlenen taktik balistik füze

Tahmini Mesafe: 130 kilometreden fazla

 

Ermenistan Envanterinde Bu Yeteneğe Sahip Silah Sistemleri: SS-26 İskender (Ermenistan’ın sahip olduğu 280 kilometre varyantı – düşük olasılıklı & yüksek etkili senaryo, SS-26 Ermenistan’ın envanterindeki en üst seviye stratejik silah olmasından kaynaklı), Scud-B (300 kilometre menzilli) ve Tockha (ileri düzey varyantları 180 kilometreye kadar çıkabilmektedir).

 

Senaryo II:

Harekat Tasarısı: Erebuni hava üssündeki atış pozisyonlarından ateşlenmiş taktik balistik füze taarruzu

 

Tahmini Menzil: ortalama 160-170 kilometre

Ermenistan Envanterinde Bu Yeteneğe Sahip Silah Sistemleri: SS-26 İskender (Ermenistan’ın sahip olduğu 280 kilometre varyantı – düşük olasılıklı & yüksek etkili senaryo, SS-26 Ermenistan’ın envanterindeki en üst seviye stratejik silah olmasından kaynaklı), Scud-B (300 kilometre menzilli) ve Tockha (ileri düzey varyantları 180 kilometreye kadar çıkabilmektedir).

 

 

Senaryo III:

Harekat Tasarısı: Çok namlulu roketatar sistemleri kullanımı ya da Ermenistan sınırından Azerbaycan’a taktik balistik füze ateşlenmesi

Tahmini Menzil: Ortalama 60 kilometre

Ermenistan Envanterinde Bu Yeteneğe Sahip Silah Sistemleri: Çok namlulu roketatar sistemleri – (1) BM-30 Smerch; 300mm ağır ÇNRA, 2000’li yıllarda modernize edilmiş, 90 kilometre azami menzil), WM-80; Çin yapımı 273mm ÇNRA, 120 kilometre azami menzil), (2) Taktik Balistik Füzeler; Scud-B (300 kilometre menzilli), Tochka (ileri düzey varyantları 180 kilometreye kadar çıkabilmektedir) ve SS-26 İskender (Ermenistan’ın sahip olduğu 280 kilometre varyantı – düşük olasılıklı & yüksek etkili senaryo, SS-26 Ermenistan’ın envanterindeki en üst seviye stratejik silah olmasından kaynaklı).

 

Senaryo IV:

Harekat Tasarısı: Ermenistan işgali altındaki topraklardan (Xankendi) Azerbaycan topraklarına taktik balistik füze ya da ÇNRA ateşlenmesi

Tahmini Menzil: ortalama 100 kilometre

Ermenistan Envanterinde Bu Yeteneğe Sahip Silah Sistemleri: (1) Çok namlulu roketatar sistemleri – WM-80 (Çin yapımı, 273mm ÇNRA, 120 kilometre azami menzil), (2) taktik balistik füzesi – Tochka (ileri düzey varyantları 180 kilometreye kadar çıkabilmektedir) ve SS-26 İskender (Ermenistan’ın sahip olduğu 280 kilometre varyantı – düşük olasılıklı & yüksek etkili senaryo, SS-26 Ermenistan’ın envanterindeki en üst seviye stratejik silah olmasından kaynaklı).