Yönetim ve Denetim Kurulu

Sinan Ülgen


Başkan, EDAM

Sinan Ülgen 1987 senesinde Virginia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve ekonomi alanlarında çift ana dalla mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Belçika’nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji’nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır. 1992’de Brüksel’de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği’na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur.

Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye’yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) yönetim kurulu başkanıdır ve Brüksel’deki Carnegie Europe’ta misafir araştırmacıdır. Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum’un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye’ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir. Ülgen Roma’daki NATO Savunma Koleji’nin akademik danışma kurulunda görev almıştır. World Economic Forum’un Avrupa Konseyi’nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.


Ahmet Kasım Han

AHMET KASIM HAN
Altınbaş Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi

Prof. Ahmet Kasım Han Altınbaş Üniversitesi Uluslararası İlişkiler fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Araştırma konuları stratejik düşünce, müzakere ve dış siyaset analizidir. İstanbul Üniversitesi’nde lisans eğitimini Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler alanında, yüksek lisansını Politik Tarih ve doktorasını Uluslararası İlişkiler konularında almış, Harvard’da Müzakere eğitimi görmüştür. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD Dış politikası konusunda “Avrupa’nın Genç Liderleri” bursunu almış ve Afganistan’daki NATO/ISAF Operasyonunda 2005 ve 2011’de NATO gözlemciliği yapmıştır. Afganistan, jeostrateji ve enerji politikası, ABD dış siyaseti ve Türkiye dış siyaseti üzerine yayınları vardır. Radikal ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2003-2006 arası Türkiye İhracatçılar Birliği’nde Uluslararası İlişkiler Danışmanlığı yapmıştır. İstanbul Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversites, Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademisi ve Hava Harp Okulu’nda öğretim görevliliği yapmış ya da dersler vermiştir. 2005-2008 arası Harp Akademisi’nde NATO da dahil olmak üzere uluslararası görevler üstlenen tüm yüksek rütbeli personelin alması gereken Uluslararası Müzakere Stratejileri dersini şekillendirmiş ve vermiştir.


Arda Batu

ARDA BATU
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Genel Sekreteri

Arda Batu, The Browning School’da lise öğrenimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördü. 2001 yılında lisans derecesini aldıktan sonra Avrupa Parlamentosu’nda stajını tamamladı. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden yüksek lisans derecesini aldı. Profesyonel hayatına 2003 yılında,halen doktora çalışmalarına devam ettiği Yeditepe Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladı. 2007-2010 yıllarında akademik ve sivil toplum çalışmalarının yanında İstanbul merkezli hukuk ve yatırım danışmanlığı şirketi HB ConsultancyGroup’da proje yöneticisi olarak çalıştı. 2010-2011 yıllarında Londra merkezli AlephConsulting şirketinde siyasi ve ekonomik risk analiz danışmanı olarak çalıştı. 2014 yılında Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nda genel sekreterlik görevine başlamadan önce StratejiCo isimli stratejik iletişim ve danışmanlık şirketinde yöneticiliğin yanı sıra akademik ve sivil toplum çalışmalarına devam etti.


Ural Aküzüm

URAL AKÜZÜM
Bankacılık & Finans Bölüm Başkanı

Galatasaray Lisesi, Fransa’da Montpellier Üniversitesi Siyasi Bilimler ve Marmara Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüştür. Kamu hukuku alanında doktorasını tamamlayan Aküzüm, halen Bilgi Üniversitesi MYO Bankacılık Finans Bölümü başkanı ve Yrd. Doç. Dr. öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam etmektedir. Yayınlanmış 3 kitabı, çok sayıda akademik ve muhtelif makalesi vardır. Aküzüm İstanbul Barosu avukatlarındandır ve Adalet Bakanlığı noterlik belgesi sahibidir. Gene Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı arabulucu ve TPE (Türk Patent Enstitüsü) nezdinde marka, patent ve endüstriyel tasarım vekilidir. 15 yıl önce başlayan avukatlık ve danışmanlık kariyerini kendine ait olan hukuk bürosunda yabancı sermaye, idare hukuku, yatırım ve inşaat tahkimi alanlarında sürdürmektedir.Sivil toplum alanında iş dünyası örgütlerinde görevler üstlenen Aküzüm 2015’den beri TÜRKONFED’de başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. AmCham Turkey (Türk Amerikan Şirketler Derneği) denetim kurulu üyesi, DEİK, Türk-Azerbaycan Dostluk Vakfı mütevelli heyeti üyesi olarak da görevlerini sürdürmektedir. Aküzüm Bilgi Üniversitesi kurucu vakfında da 10 sene yönetim kurulu ve mütevelli üyesi olarak görev yapmıştır.


Can Selçuki

CAN SELÇUKİ
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Ekonomi Araştırma

Can Selçuki Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra Bocconi Üniversitesi’nden Ekonomi ve Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Şu anda pazar araştırma ve büyük veri analizi yapan İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinde Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Bundan önce, Dünya Bankası Ankara ofisinde 4 yıl olarak ekonomist görevini sürdürmüştür. Bu görevi sırasında Türkiye ve Azerbaycan’da kamu ve özel sektöre ile Türkiye’de rekabetçiliğin arttırılması alanında çalışmalarda bulunmuştur. Bu kapsamda bölgesel kalkınma, rekabet ve inovasyon politikalarına odaklanıştır. Dünya Bankası’na katılmadan önce 3 sene boyunca Brüksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi’nde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır. Türkiye’de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır.


Murat Kolbaşı

MURAT KOLBAŞI
Arzum Yönetim Kurulu Başkanı

1966 İstanbul doğumlu olan Murat Kolbaşı, Özel Işık Lisesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1988 yılında iş hayatına adım attığı Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de sırasıyla satış, iş geliştirme, dış ticaret birimlerini yönetti. 1996 yılında şirket Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmesi ile satış ve pazarlama stratejileri geliştirerek, ARZUM markasının ülke çapında büyümesine ve yayılmasına profesyonel katkıda bulundu. 2008 yılı itibariyle Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Aynı yıl dünyanın önde gelen İngiliz yatırım firmalarından “Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş.” ile ortaklık kurulmasında önderlik ederek ARZUM’un, sektöründe dünya çapında tanınan öncü bir firma olması yolunda ilerlemesine katkıda bulundu. DEİK İş Adamları Konseyi Üyesi, İTO Meclis Üyesi, TOBB’ G. Girişimciler K. üyesidir.


Gürkan Kumbaroğlu

GÜRKAN KUMBAROĞLU
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkan Yardımcısı

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. Doktorasını 2001 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden aldıktan sonra iki yıl boyunca önce İsviçre’de Zürih Teknik Üniversitesi ETH bünyesindeki Enerji Politikaları ve Araştırma Merkezi’nde ve müteakiben ABD’nin Berkeley Üniversitesi Ulusal Enerji Araştırmaları Merkezi’nde çalışmalarda bulunmuştur. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne katılmasının ardından aldığı davetler üzerine farklı dönemlerde RWTH Aachen University, University of Sao Paulo ve Chinese Academy of Sciences’da enerji planlaması üzerine dersler vermiş ve araştırmalar yürütmüştür. Enerji Ekonomisi Derneği’nin Başkanlığını kurulduğu 2005 yılından beri yürütmekte olan Kumbaroğlu, ayrıca 2011 yılında yüze yakın ülkede üyesi bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Başkan Yardımcılığı’na seçilmiştir.


Burak Dalgın

BURAK DALGIN
Darby Özel Sermaye Şirketi’nde Genel Müdür

Burak Dalgın 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden lisans derecesini ve 2004 yılında Harvard Business School’dan MBA derecesini almıştır. 1999-2001 yıllarında Koç Holding’in risk sermayesi ve özel sermaye yatırımlarında çalışan Burak Dalgın, 2001-2002 yıllarında İstanbul’da küçük ve orta ölçekli işletmelere bilgi teknolojisi ve finansal hizmetler sağlayan ilk internet platformu olan Kobiline’yi kurdu ve Proje Yöneticisi olarak çalıştı. Daha sonrasında üç yıl boyunca McKinsey & Company’nin New York ve Boston ofislerinde Engagement Manager olarak çalıştı ve McKinsey ve müşteri ekiplerinin strateji, durum tespiti, birleşme sonrası yönetim, organizasyon, pazara girme ve operasyon projelerinde yöneticilik yaptı. Ocak 2008’de Darby’ye Başkan Yardımcısı olarak katılan Burak Dalgın, İstanbul’da görev yapmakta. Şu an Darby Converging Europe Mezzanine Fund ekibinin bir parçası ve Darby’nin bölgedeki faaliyetlerine odaklanıyor.


Aslı Aydıntaşbaş

ASLI AYDINTAŞBAŞ
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nde Üst Düzey Politika Araştırmacısı

Aslı Aydıntaşbaş, 24 Şubat 1973 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. İstanbul’da Robert College’den mezun olduktan sonra ABD‘nin eyaletlerinden Maine‘de Bates College üniversitesini bitirdi. Ardından New York Üniversitesi’nde gazetecilik ve Ortadoğu üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Aslı Aydıntaşbaş, Cumhuriyet Gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bosphorus Chronicle, Yeni Yüzyıl, NTV, Radikal, Sabah, Habertürk.com, Habertürk TV ve Akşam’da köşe yazarı, muhabir, Vaşington temsilcisi ve Ankara temsilcisi olarak görevler yaptı. İsmi ilk kez Yeni Yüzyıl gazetesinde Ortadoğu konularında haber yazan bir dış politika muhabiri olarak duyuldu. Kuzey Irak’a çok sayıda ziyaret yaptı. Bu ziyaretler sırasında Mesut Barzani, Celal Talabani ve Hoşyar Zebari gibi Ortadoğu’nun Kürt figürleriyle yakınlık kurdu. Bu yakınlık kendisini daha sonra Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğine kadar taşıdı.

Aslı Aydıntaşbaş, Yeni Yüzyıl gazetesinde çalışırken gazete kapanınca Sabah gazetesine geçti ve 2005 yılına kadar Washington muhabiri olarak görev yaptı.

The New York Times, The Wall Street Journal gibi gazetelerde haber ve makalelerini yayınlandı.

Skytürk 360’da Sıcak Temas programı yaptı. Milliyet Gazetesinde dış haberleri sayfasında köşe yazıları yayınlandı.


Mitat Çelikpala

MITAT ÇELİKPALA
Öğretim Üyesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kadir Has Üniversitesi

Mitat Çelikpala Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Çelikpala’nın çalışma alanları arasında eski Sovyet coğrafyası ve Kafkasya (tarihi, toplumsal yapısı ve güvenliği), diyaspora çalışmaları, Karadeniz Bölgesi ve güvenliği, Türk-Rus ilişkileri, enerji güvenliği, kritik altyapı güvenliği ve terörizmle mücadele gibi konular yer almaktadır. Lisans eğitimini ODTÜ’de tamamlayan Çelikpala, Yüksek Lisansını Hacettepe, Doktora çalışmasını ise Bilkent Üniversitesinde yapmıştır. Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’da Senior Associate Member olarak bulunan Dr. Çelikpala, Hacettepe ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitelerinde de görev yapmıştır. Prof. Dr. Çelikpala, Bilgi Üniversitesi, Kara Harp Okulu Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Harp Akademileri ve Milli Güvenlik Akademisinde Türk Dış Politikası, Kafkasya ve Orta Asya tarihi ve güvenlik politikaları, Türk siyasal hayatı ve politikası ile strateji ve güvenlik konuları üzerine düzenlenmiş ders ve seminerler vermektedir. Çeşitli uluslararası kurum, düşünce kuruluşu ve şirketlerin yanı sıra NATO Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi, Türk Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırma Merkezi (SAREM), Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde akademik danışmanlık yapmıştır. Çelikpala’nın yukarıda belirtilen konularda akademik dergiler ve güncel medyada yayınlanmış makale ve değerlendirmeleri bulunmaktadır.


MiTHAT ÖZBEK

MiTHAT ÖZBEK
İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı

1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1988-1989 yıllarında Indiana Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi gördü. 1998-2000 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi ortak MBA programında İngilizce Pazarlama yüksek lisans derecesi aldı. Profesyonel kariyerine Söğüt Seramik şirketinde ihracat bölümünde başladı. Gıda sektöründe faaliyet gösteren Puccinelli firmasında Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Kağıt ve ambalaj sektöründe faaliyet gösteren İngiliz DS Smith şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak 10 sene görev yaptı. Türkiye’deki şirketin American International Paper ve Sabancı Holding ortak yatırımı Olmuksa’ya satışı sonrasında Olmuksa yönetiminde görev aldı. Çeşitli STK’larda üyeliği bulunan Özbek, İstanbul Ekonomi yönetici ortağıdır.


Ahu Serter

AHU SERTER
Farplas Yönetim Kurulu Başkanı

1973 yılında İstanbul’da doğan Ahu Büyükkuşoğlu, 1991 yılında İstanbul Erkek Lisesini bitirdi. Liseden sonra AFS öğrencisi olarak Amerika’ya gitti. Bilkent üniversitesi işletme bölümünden 1996 yılında mezun oldu. 2 yıl boyunca Farplas Grup Uluslararası projeler departmanında çalıştıktan sonra, MBA için New York’a gitti. Pace üniversitesinde yatırım yönetimi üzerine MBA‘ni yaptı. NY’ta yaşarken 6 yıl kadar Wall Street’ta yatırım piyasalarında broker olarak başladığı kariyerine portföy yöneticisi olarak devam etti. 2002’de ailesiyle birlikte Türkiye’ye geri döndü. Evli ve 3 kız annesi olan Ahu Büyükkuşoğlu Serter, 2002 yılından beri otomotiv, beyaz eşya, turizm ve kimya alanında faaliyet gösteren Farplas Grup’ ta iş geliştirme ve finanstan sorumlu yönetim kurulu üyesi ve CFO olarak görev alıyor. Çalıştığı süre içerisinde grup dahilindeki firmaların sayısı 2’den 9’a çıkarken, cirosunu 10 katına çıktı. Bu süre içerisinde 2 tanesi Alman ortaklarıyla Türkiye’de, diğeri Hintli ortaklarıyla Hindistan’da olmak üzere 3 ortak girişimin başlattı. 2006 yılında MATA Ahşap Kaplamalı Dekoratif Parçalar şirketine yatırım yaptı. Öncelikle %51’ini, sonradan %25’ini daha satın alarak iflas etmek üzere olan şirketi alanında zirveye taşıdı. Farplas grubunun turizm, arazi geliştirimi ve sanat yönetimi gibi farklı alanlarda da yatırımlarını başlattı. Türkiye’nin en başarılı girişimci iş kadınlarından olan Ahu Büyükkuşoğlu, Türkiye’nin ilk sanat otel markası ve sanat yönetim şirketi olan Casa Dell’Arte otel ve sanat yönetim şirketinin de kurucusudur. İngilizce, Almanca ve İspanyolcayı iyi derecede konuşabilen Ahu Büyükkuşoğlu Serter, WPO (Women Presidents’ Organization), IELEV (İstanbul Liseliler Dernegi), EPOS7 (Kültürel Emanetleri Koruma Derneği), TUGIAD (Türkiye Genç İş Adamları Derneği) ,TKYD (Türkiye Kurumsal Yönetim Dernegi), KAGIDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) aktif üyesidir.


Senem Aydın

SENEM AYDIN-DÜZGİT
Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi

Senem Aydın-Düzgit İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doçent ve Jean Monnet Kürsüsü sahibidir. Doktorasını Siyaset Bilimi Üzerine Vrije Universiteit Brussel’den, MSc derecesini Avrupa Siyaseti ve Politikaları üzerine London School of Economics and Political Science’dan, lisans derecesini ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nden almıştır. Ana araştırma alanları AB genişlemesi, AB-Türkiye ilişkileri, söylem çalışmaları, kimlik siyaseti ve demokratikleşmedir. Bu alanlarda West European Politics, Cooperation and Conflict, South European Society and Politics, Alternatives, Uluslararası İlişkiler ve Politique Europeenne dergilerinde muhtelif makaleleri yayınlanmıştır. Constructions of European Identity: Debates and Discourses on Turkey and the EU (Palgrave, Aralık 2012) adlı kitabın yazarıdır. Aydın-Düzgit, Carnegie Endowment Rising Democracies Network üyesi ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi kıdemli uzmanıdır. South European Society and Politics ve Global Affairs dergilerinin eş-editörüdür. 2014 yılında Bilim Akademisi Genç Bilim insanı (BAGEP) ödülünü almıştır.


Akın Ünver

AKIN ÜNVER
Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve EDAM Siber Politikalar Araştırmacısı

Akın Ünver, Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde yardımcı doçent olup enerji politikaları, çatışma psikolojisi ve radikalleşme sosyolojisi alanlarında uzmanlaşmıştır. Ayrıca, söylem teorisi, Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi ve karar vermede psikanalitik yaklaşımlar üzerine çalışmalar yürütmektedir. Dr. Ünver, doktora derecesini Essex Üniversitesi İdare Bölümü’nde tamamlamıştır. “Türkiye’nin Kürt Sorununu Tanımlama: 1990’dan Beri Söylem ve Siyaset” konulu tezi, Orta Doğu Araştırmaları Derneği’nin Malcolm Kerr “Sosyal Bilimler Alanındaki En İyi Tez” ödülünü kazanmış ve Avrupa Politik Araştırma Konsorsiyumu’nun karşılaştırmalı siyaset alanında en iyi tez dalında bölüm adaylığını almıştır. Bu tez, 2015 yılında Orta Doğu Çalışmaları’ndaki Routledge Serisinde yayınlanmıştır. Dr. Ünver, 2007-2008 yılları arasında Washington Enstitüsü, Yakın Doğu Politikaları alanında en genç araştırmacı olmuştur ve 2008-2010 yılları arasında Michigan Üniversitesi’nin Avrupa Çalışmaları Merkezi ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika Çalışmaları’nın merkezinde doktora sonrası ikili araştırmalar yapmıştır. Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nde, Orta Doğu Tarihi, Çatışma-Terörizm Sosyolojisi ve Türk Siyaset Sosyolojisi gibi dersleri Ertegun Öğretim Görevlisi sıfatıyla vermiştir. Aynı zamanda, Princenton’da iki yıl arka arkaya Ertegun ödülünü elinde tutan ilk kişi olmuştur. Foreign Affairs, The Diplomat, Columbia Journal of International Affairs, Middle East Quarterly, Middle East Policy ve Yale Journal of International Affairs dergilerinde yayınlanan makaleleri ile Akın Ünver , Princeton’da düzenlenen Hardvard Üniversitesi’nin Weatherhead Center for International Affairs Toplantısı’nda, Princeton Üniversitesi’nin Woodrow Wilson Okulu’nda, Yale Üniversitesi’nin St. Anthony Salonu’nda, Georgetown Üniversitesi’nin Dış İlişkiler alanındaki Ermund Walsh Okulu’nda, London School of Economics’in Orta Doğu Çalışmaları Merkezi’nde ve Woodrow Wilson Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde konuşmalar yapmış ve dersler vermiştir. BBC World News, Ulusal Halk Radyosu (NPR), Reuters, Fransa 24, Finlandiya Ulusal Yayın Şirketi, Al Jazeera International ve CNN-Turk kanalları ile düzenli olarak röportajlar yapmaktadır.


Eda Çarmıklı

EDA ÇARMIKLI
Joint Idea Kurucu Ortağı

Eda, yaşamında “yapıcı” yaklaşımı ve “insanlığa inancı“kendine pusula edinmiştir. Öğretilen kalıplar doğrultusunda işletme ve kendi içindeki sesi araştırmak amacı ile ise iç mimari tahsillerini yapmıştır. İş hayatındaki ilk yılları DışBank ve akabinde aile şirketi olan Nurol Holding bünyesinde kurumsal finansman odaklı şekillenmiştir. Hayatı ve hayattaki varlığını sorgulamaya sevdalı, gelişime odaklı kişiliği sayesinde her zaman kendi sesini duyurabildiği, kendine özgü patikalar çizebildiği yolculuklara yakın hissetmiştir. Bu arayışı ve tutkusu sonucunda, gayrimenkul proje geliştirme danışmanlığı yaptığı Servotel ile yolları kesişmiş, yurt içi ve yurt dışında birçok yenilikçi projenin parçası olmuştur. 2016 yılı itibari ile ise içindeki yaratıcı ve girişimci tarafının hayata geçmesi ile Joint Idea’nın ortağı ve yaşam boyu gelişim platformu Life Works Labs’in kurucu ortağı olarak (iş)hayatına devam etmektedir. Ortak bilinci ve kolektif gelişimi destekleyen her türlü iş birliğine keyifle yaklaşan Eda, iş ve yaşam kavramına yeni tanımlar getirmek üzere araştırmalarına devam etmektedir. Başka bir dünyanın kolektif bilinç ile hayata geçeceğine olan inancı ile House of Beautiful Business ve Katapult Future Fest gibi dünya çapında gerçekleştirilen organizasyonlarda ortağı Markus Lehto ile hem konuşmacı hemde küratör olarak bir çok etkinliğe değer katmakta ve dünya çapındaki eko sistemlerini genişletmektedirler.


Ümit Kumcuoğlu

ÜMİT KUMCUOĞLU
Kare Yatırım CEO’su

Lise öğrenimini TED Ankara Koleji ve Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. 1989 Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil ederek gümüş madalya kazandı. 1994 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) Elektrik Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisans öğrenimi yaptı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi doktora programına devam etmektedir. Kumcuoğlu kariyerine New York’ta Goldman Sachs yatırım bankasında başladı. Goldman Sachs New York ve Londra ofislerinde araştırma, sermaye piyasaları ve kurumsal finansman bölümlerinde çalıştı. 1999-2004 yıllarında JPMorgan Türkiye ofisinde Genel Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2004-2008 arasında Kıraça Holding’de yatırımlar direktörü oldu. 2008 yılından beri fon yönetimi, menkul değerler ve finansal danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren Kare Yatırım’ın genel müdürüdür.