Türkiye-Rusya İlişkilerinin Ekonomik Boyutu


Rusya ve Türkiye’nin ticaret ve yatırım alanında kilit ortaklar konumunda bulunduğunu belirtmek isterim. Geçen yıl, ikili ticaretimiz yüzde 16 artarak 25,5 milyar $’a ulaştı. Tarımda da iyi sonuçlar elde ettik. 2018 yılında, bu sektördeki ticaret hacmimiz yüzde 7 artarak 3 milyar $’a ulaştı. Karşılıklı yatırımlar yaklaşık 20 milyar $ seviyesinde seyretmektedir. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu iki ülkenin ekonomilerini açısından gelecek vaat eden sektörlere yatırım yapılmak üzere 1 milyar $ düzeyinde ortak bir yatırım fonu oluşturmak amacıyla Türkiye Varlık Fonu ile bir anlaşma imzalayacaktır.


Vladimir Putin, Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı, 8 Nisan 2019, Moskova

 1990’lı yıllardan bu yana, ekonomik ve ticari ilişkiler Rusya-Türkiye ilişkilerinin lokomotifi olmuştur. Bugün ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanı sıra tüm alanlarda delegasyon seviyesindeki irtibat noktalarımızı da görüştük.


Sevgili dostum ve ben halihazırda100 milyar $’lık bir hedef koymuş bulunmaktayız ve bu nedenle, yeni yaklaşımlarla yola devam etmemiz gerekiyor. Birlikte Akkuyu nükleer santralinin temelini atmış ve Türk Akım gaz boru hattının açık deniz kesiminin inşaatını tamamlamış bulunmaktayız. Bu yılı Kültür ve Turizm Yılı olarak adlandırıyoruz…


Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı, 8 Nisan 2019, Moskova

 

 

 

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın          Yayının İngilizcesine Ulaşmak İçin Tıklayın