Araştırma Ekibimiz

Sinan Ülgen


Başkan, EDAM

Sinan Ülgen 1987 senesinde Virginia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri ve ekonomi alanlarında çift ana dalla mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimine Belçika’nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji’nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır. 1992’de Brüksel’de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği’na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur.

Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık’ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye’yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) yönetim kurulu başkanıdır ve Brüksel’deki Carnegie Europe’ta misafir araştırmacıdır. Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum’un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye’ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir. Ülgen Roma’daki NATO Savunma Koleji’nin akademik danışma kurulunda görev almıştır. World Economic Forum’un Avrupa Konseyi’nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.


Çiğdem Üstün

ÇİĞDEM ÜSTÜN
Direktör

Çiğdem Üstün, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden onur derecesiyle mezun olduktan sonra ve İngiltere’de East Anglia Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Limerick Üniversitesi’nden (İrlanda) AB ve Türk Güvenlik Kültürlerinin Karşılaştırılması üzerine Avrupa Çalışmaları alanında doktora derecesine sahiptir. Doktora tezi 2010 yılında I.B. Tauris tarafından basılmıştır. Doçentliğini 2014 yılında Avrupa Çalışmaları alanında almıştır. İlgi alanları Avrupa entegrasyonu, genişleme, AB-Türkiye ilişkileri, Türk dış politikası ve AB Komşuluk Politikaları’dır. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Üstün, Limerick Üniversitesi, Katanya Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. Türkiye Uluslararası İlişkiler Konseyi (UİK), Romanya Baltık ve İskandinav Araştırmaları Derneği (Târgoviște), Kalkınma, Göç ve Sosyal Politikalar Derneği ve Dış Politikada Kadınlar Girişimi üyesidir. 2019 yılında yardımcı editör olarak Uluslararası İlişkiler (SSCI) dergisinin editör kadrosuna katılmıştır. Uzmanlık alanlarında yayınlanmış çok sayıda makale, kitap ve kitap bölümü ve görüş yazıları bulunmaktadır. AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyaloğu, 7. Çerçeve Programı, Katılım Öncesi Mali Yardım Bilgi ve İletişim Programı, ve Sivil Düşün Programı gibi programlar tarafından desteklenen bir dizi projede çalışmıştır.


Sinem Akgül Açıkmeşe

SİNEM AKGÜL AÇIKMEŞE
Araştırma Direktörü

Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde 2011’den bu yana öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisans derecelerini Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları-Uluslararası İlişkiler programından ve Jean Monnet bursiyeri olarak London School of Economics’ten Avrupa Çalışmaları alanında aldı. TÜBA bursiyeri olarak Ankara Üniversitesi’nin Avrupa Birliği-Uluslararası İlişkiler programından doktora derecesine hak kazandı (2008). London School of Economics’te misafir doktora öğrencisi, University of California-San Diego’da ve Stellenbosch Üniversitesi’nde misafir araştırmacı, Harvard Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi (2017) olarak bulundu. Prof. Dr. Açıkmeşe, International Studies Association’ın (ISA) Yönetim Konseyi üyesi (2018-2020), UİK Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, European Review of International Studies dergisinin alan editörüdür. AB’nin Erasmus+, Marie Curie ve Jean Monnet programları kapsamında araştırma projeleri yürüten ve uluslararası-ulusal bilimsel dergiler ile kitaplarda makaleleri yayınlanan Prof. Açıkmeşe’nin akademik ilgi alanları arasında Güvenlik Çalışmaları, Avrupa bütünleşmesi ve güvenliği ile AB-Türkiye ilişkileri bulunmaktadır. Prof. Açıkmeşe, Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü bünyesinde, “Avrupa Birliği’nde Hibrit Tehditler” konusunda Avrupa Komisyonu Jean Monnet Kürsüsü projesini yürütmektedir.


Can Kasapoğlu

CAN KASAPOĞLU
Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Direktörü

Doktorasını Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden, yüksek lisans derecesini de Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü’nden alan Dr. Kasapoğlu, EDAM’ın Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Programı direktörüdür.

Dr. Kasapoğlu, Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji’nde Eisenhower Fellow olarak çalışmış, Tallinn’de bulunan NATO Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nde akademik araştırmacı olarak bulunmuştur. Savunma konuları ve açık-kaynaklı istihbarat alanlarında uzmanlaşan Dr. Can Kasapoğlu, Fransa’da FRS, İsrail’de BESA Center ve Almanya’da SWP gibi güvenlik politikaları alanında önde gelen think-tank’lerde görev yapmıştır.

Edam’daki görevinin dışında, Dr. Kasapoğlu, halen, ABD’nin Rusya & eski Sovyet coğrafyası alanında önde gelen düşünce kuruluşlarından Jamestown Foundation bünyesinde ‘Avrasya Bölgesi Askeri Analisti’ ünvanı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, Turkish Heritage Organization tarafından periyodik olarak yayımlanan Turkish Defense Review Journal’ın editörlüğünü yapmaktadır.

Dr. Can Kasapoğlu, çeşitli NATO organizasyonlarında brifingler hazırlamış, Baltık Savunma Koleji Komuta Yüksek Komuta Kursu’nda seminerler vermiştir. Dr. Kasapoğlu, the Washington Institute for Near East Policy, Carnegie Endowment for International Piece, Istituto Affari Internazionali, Konrad Adenauer Stiftung, RUSI gibi birçok düşünce kuruluşu için yayınlar yapmış; the Washington Post, the New York Times, Al Jazeera, TRT World, BBC, France 24, Deutsche Welle gibi birçok basın kuruluşu için değerlendirmelerde bulunmuştur. Anadolu Ajansı için düzenli siyasi-askeri analizler kaleme almaktadır.

Dr. Kasapoğlu’nun çalışmaları @EdamDefense Twitter üzerinden takip edilebilir.


ZEYNEP BAŞARAN

ZEYNEP BAŞARAN
Genel Sekreter

Zeynep Başaran, İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) Genel Sekreteri’dir. Daha önce Brüksel’de NATO Parlamenter Asamblesi ve NATO karargahında (Stratejik İletişim, Politika Planlama, NATO nezdinde Türkiye Daimi Temsilciği) görev yapan Başaran, İstanbul Politikalar Merkezi’nde de çatışmaların çözümü ve göç alanlarında araştırmalarda bulunmuştur.

Transatlantik ilişkiler, Avrupa & Türkiye dış, güvenlik ve savunma politikası, Akdeniz ve Ortadoğu jeopolitiği, stratejik öngörü, açık-kaynaklı istihbarat, ve yükselen teknolojilerin (yapay zeka, siber ve hibrit tehditler) savunma alanındaki etkileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Yüksek lisans derecesini Hollanda Leiden Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler – Global Politik Ekonomi (2019) ve Lisans derecesini Özyeğin Üniversitesi Ekonomi (2017) bölümünde tamamlayan Başaran, bir yıl boyunca Bologna Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi eğitimi almıştır. İngilizce ve İspanyolca’nın yanı sıra iyi derecede Fransızca, Hollandaca ve İtalyanca bilmektedir. Zeynep Başaran, aynı zamanda Washington merkezli Women in International Security (WIIS) ve Brüksel merkezli Young Professionals in Foreign Policy (YPFP) topluluklarının da üyesidir.


BARIŞ KIRDEMİR
Savunma Analisti


Sine Özkaraşahin


EDAM Araştırmacı

Sine, 2019’da Leiden Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Sciences Po Paris’te Uluslararası Kalkınma (Ortadoğu İlişkileri ve Proje Yönetimi yan dalları ile) üzerine yüksek lisans yapmıştır. Ottawa Üniversitesi’nden Çatışma Çalışmaları ve İnsan Hakları üzerine yardımcı branşı vardır. Sine, EDAM’a Temmuz 2020 tarihinde, araştırmacı olarak katılmıştır. UNESCO ve UNHCR projelerinde bulunmuştur. Türkçe, İngilizce’yi ileri seviyede, Fransızca’yı iyi derecede konuşmaktadır. İlgi alanları; göç, politik psikoloji, yapay zeka ve çatışma çözümünde toplum kökenli yöntemler.


Dilan Tulan

DILAN TULAN
EDAM Araştırmacı

Dilan Tulan Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’ne (EDAM) Ağustos 2020 itibariyle araştırma görevlisi olarak katılmıştır. Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun olan Dilan, işletme bölümü ile çift ana dalını tamamlamıştır. EDAM’a katılmadan önce, Koç Üniversitesi’ne bağlı araştırma merkezlerinde çalışan Dilan; çeşitli düşünce kuruluşları, danışmanlık şirketleri, startuplar ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Hanover Türkiye Başkonsolosluğu’nda da staj yapma imkanı bulmuştur. Bunlara ek olarak, Global İlişkiler Forumu, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Türk İş Kadınları Network’ünde rol almış ve araştırma ve proje faaliyetlerine Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve Çin başta olmak üzere birçok ülkede devam etmiştir. Dilan’ın temel çalışma alanları davranış bilimleri, davranış bilimleri destekli politikalar, yapay zeka odaklı teknoloji politikaları, politik psikoloji, bilişsel psikoloji ve insan-teknoloji ilişkisidir

.


Ogul Tuna

OGUL TUNA
EDAM Araştırmacı

Oğul Tuna, 2019’da Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Şu anda Sciences Po Lille’de Uluslararası Çatışmalar ve Kalkınma dalında yüksek lisans yapıyor. Oğul, Ocak 2020 itibariyle EDAM’da araştırma asistanıdır. İleri düzeyde Fransızca ve İngilizce, orta seviye Almanca ve Farsça bilmektedir. Çalışmalarında post-Sovyet coğrafyasına ve Ortadoğu’ya yoğunlaşan Tuna; uluslararası çatışmalar ve göç, Türk dış, güvenlik ve savunma politikası, siyasi tarih ile ilgilenmektedir.


KAAN BASAR TEZEL

KAAN BASAR TEZEL
EDAM Araştırmacı

Kaan Başar Tezel, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 3.25 ortalamayla, Haziran 2020’de mezun olmuştur. İlgi duyduğu çalışma alanları Türk Dış Politikası, Trans-Atlantik İlişkileri, Rus-Amerikan İlişkileri ve karşılaştırmalı siyasettir. İleri derecede İngilizcenin yanısıra, orta seviye İspanyolca bilmektedir. Ayrıca, Aposto News haber platformuna haftalık bazda, gündeme dair yazılar yazmaktadır; ve Spektrum Spotlight isimli, uluslararası İlişkiler ve siyaset bilimi uzmanlarının katıldığı ve gündemdeki önemli gelişmeleri değerlendirdiği bir podcast yayını serisini yürütmektedir.