Biden dönemi Türk-Amerikan ilişkilerindeki gelişmeleri EDAM Başkanı Sinan Ülgen, Fatih Portakal için anlattı.

Biden dönemi Türk-Amerikan ilişkilerindeki gelişmeleri EDAM Başkanı Sinan Ülgen, Fatih Portakal için anlattı.
26.01.2021

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

Showing 1 of 1

1 Konu 1 Konuk’ta Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Joe Biden dönemi 20 Ocak Çarşamba günü resmi olarak başlıyor.

Türk-Amerikan ilişkileri Trump dönemindeki gibi ‘özel ilişki’ ile mi sürdürülecek? Yoksa kurumlar vasıtasıyla diplomasi yoluna geri mi dönülüyor?

Erdoğan&Biden ikilisi aralarında özel bir bağ kurabilecek mi?

Dış gündem konusunda yetkin, uluslararası basının görüşlerine sıkça yer verdiği isimlerden EDAM Başkanı Sinan Ülgen Erdoğan&Biden dönemini yorumluyor.

Yeni süreçte masada çok konu olacak; yasak ve yaptırım getirilip kullandırılmayan Ruslar’ın S400 füzeleri, verilmeyen ve üretici programından çıkarılan F35 uçakları, ne karar çıkacağı belirsiz Halkbank davası ve FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iadesi önemli konular…

Bir de başa bela edilen terör örgütleri var. Ekonomi ve Dış Politikalar Araştırma Merkezi Başkanı Ülgen, iki ülke arasında gelecekte büyük müzakerelerin olacağını söylüyor. Müzakereler büyükse pazarlıklar da büyük olur! Biden yönetimi şahin mi, yoksa güvercin mi?

S400’ün hangarda bekletilmesine karşın yeni ABD yönetimi FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’i verir mi? AKP ister mi? Kandil’deki terör örgütü liderlerini Türkiye’ye teslim eder mi? S400’de anlaşma sağlanamaz ise sonuçları neler olur?

Biden için öncelikli ilk 2 konu ne? Türkiye’nin kırmızı çizgileri var mı? Dış ilişkilerin eksenini tecrübeli Dısişleri Başkanlığı bürokratları mı yönlendiriyor? Yoksa Beştepe’de dar bir kadro tarafından mı politikalar belirlenip uygulanıyor?

Başkan Biden ilk dış ziyaretini nereye yapacak? Olasılıklar arasında Türkiye var mı?

Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğini öğrenmek isteyenler için kaçırılmayacak bir söyleşi!

 

Showing 1 of 1

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın