Çevrimiçi Haberlerde ve Sosyal Medyada Karabağ Savaşı: Temsil, Çatışma ve Enformasyon Manevraları

Çevrimiçi Haberlerde ve Sosyal Medyada Karabağ Savaşı: Temsil, Çatışma ve Enformasyon Manevraları
15.01.2021


Çevrimiçi Haberlerde ve Sosyal Medyada Karabağ Savaşı: Temsil, Çatışma ve Enformasyon Manevraları


Giriş


Geçtiğimiz yıl gerçekleşen pek çok olayın en önemlilerinden biri 44 günlük Karabağ savaşı oldu. Azerbaycan ve Ermenistan arasında on yıllardır süren çatışma, Eylül ayı sonlarında bir süredir tırmanan gerginliğin tam ölçekli bir savaşa dönüşmesiyle yeni bir aşamaya girdi. Bölgesel jeopolitik durum, süregelen stratejik rekabet ve Dağlık Karabağ anlaşmazlığının uzun süren diplomatik geçmişi göz önüne alındığında, yenilenen düşmanlıklar uluslararası medyadan yüksek düzeyde ilgi gördü. Sosyal medya ve diğer siber aracılıklı kanallar, özellikle Eylül 2020’de tırmanan gerilimin ardından hızla savaş alanının devamı haline geldi. Uluslararası alanda başka aktörlerin de desteğini alan Azerbaycan ve Ermenistan kaynaklı enformasyon aktörleri arasındaki mücadele çok çeşitli mecralarda gerçekleşti.


Karabağ’da gerçekleşen savaş, modern çatışmaların dinamikleri ve bilgi ortamı açısından önemli dersler içermektedir ve örnek olay niteliğindedir. Özellikle, etkin savaş planlaması, siyasi-askeri konseptlerin oluşturulması, harp sahasındaki faaliyetler ve stratejik iletişim uygulamaları gibi modern savaşların çeşitli yönleri arasındaki birbirini destekleyen ilişkiler, savaşların kazananlarını belirlemede bu alanların her birindeki sınırlı ve izole başarılardan daha önemli hale gelmiştir. Ayrıca, savaşın genel kapsamı ve temsili ile sosyal medyadaki etki dinamikleri, büyük olasılıkla sadece savaşan taraflar veya bölge ülkeleri için değil, aynı zamanda modern bilgi ortamında faaliyet göstermek zorunda olan diğer aktörler için de önemli dersler sağlamaktadır.


Bu kısa rapor, Karabağ Savaşı’nın çevrimiçi platformlardaki temsili ve etkisine dair bir vaka çalışmasını içermektedir. Ayrıca, özellikle Rus kaynaklarında sıkça rastlanan ve genelde analistler tarafından ihmal edildiği gözlenen söylemlere ve uluslararası medyada yer alan Karabağ savaşı ile ilgili haberlerin içeriğine genel bir bakış sunulmaktadır. Ayrıca sosyal medya veri analizlerinden elde edilen istatistiksel gözlemler de okuyucu ile paylaşılmaktadır.Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın          Yayının İngilizcesine Ulaşmak İçin Tıklayın