Rusya – Ukrayna Krizi: Son Gelişmeler
11.02.2022


Rusya – Ukrayna Krizi: Son Gelişmeler • Açık-kaynaklı veriler, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin, toplanma alanlarını tedricen Ukrayna sınırına daha yakın bölgelere kaydırmaya başladığını göstermektedir. Ayrıca, Ukrayna sınırlarına sevk edilen Rus taktik tabur sayısının arttığı gözlemlenmiştir. ABD istihbaratı, 11 Şubat itibariyle sınır bölgesindeki taktik taburların sayısının neredeyse 100’e ulaştığını iddia etmektedir. Washington, olası bir harekatın artık her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiştir.
 • Rus unsurlarının çoğu, Belarus hattı, Dinyeper istikametinde ilerleyebilecek toplanma alanları, ve Kırım cephesi olmak üzere 3 ana eksende konuşlanmış durumdadır. Güncel Rus tahkimatı, Ukrayna’yı üç cepheden çevrelemiştir. Odesa, Mariupol ve Kiev gibi kritik şehirler yüksek baskı altındadır.
 • Belarus, Kırım ve batı Rusya bölgelerinde askeri varlığın genişlediği gözlemlenmiştir. Uydu görüntülerinde, Smolensk bölgesindeki Yelnya kampının tedricen terk edildiği, söz konusu kamptaki birliklerin, taarruz çıkış için daha uygun olan, Bryansk kentine intikal ettikleri müşahede edilmektedir. Nitekim Rus Genelkurmayı, geçtiğimiz hafta da Bryansk’a önemli askeri sevkıyatlar gerçekleştirmiştir. İskender-M füzeleri dahil olmak üzere kritik silah sistemleri de bahse konu eksende konuşlandırılmaktadır.
 • Açık kaynaklı veriler, Rusya’nın, Ukrayna-Belarus sınırındaki Rechitsa kentinde yeni bir toplanma alanı kurduğunu göstermektedir. Kiev’e yakınlığı ile dikkat çeken bu sahadaki tahkimat da yakından takip edilmelidir. Kampın 10 Şubat’ta yayımlanan güncel uydu görüntüsü, aşağıda verilmiştir.

 

Rechitsa Toplanma Alanı

Toplanma alanının haritadaki konumu

 

 • Geçtiğimiz günlerde bölgedeki hava sahasında da önemli gelişmeler gözlemlenmiştir. 6 Şubat’ta Rusya ve Belarus’a ait Su-30SM savaş uçakları Belarus üzerinde müşterek hava devriyesi gerçekleştirmiştir. Devriye görevine Tu-22M3, nükleer harp görevlerinde de kullanılabilen, çift-yetenekli platformların katılması dikkat çekicidir.
 • Müşterek hava tatbikatına ek olarak, 10 Şubat – 20 Şubat arasında gerçekleşmesi planlanan, Belarus – Rusya geniş çaplı müşterek tatbikatı da başlamıştır. Rus Savunma Bakanlığı Rus askerlerinin tatbikattan sonra Belarus’tan ayrılacağını açıklamıştır. Fakat bazı uzmanlar, Su-30SM ve S-400 gibi kritik silah sistemlerinin bölgede bırakılacağını düşünmektedir.
 • Rusya, Kırım’da yakın hava destek platformlarını konuşlandırmaya başlamıştır. Ka-52 ve Mi-28 helikopterlerinin Kırım’daki toplanma alanlarına sevk edildiği gözlemlenmiştir.
 • Bir başka gelişme, Kursk bölgesinde, zırhlı unsurların sıklıkla görülmeye başlanmasıdır. Yine Kursk civarında BM-30 Smerch gibi yüksek ateş gücüne sahip silah sistemlerinin konuşlandırıldığı gözlemlenmektedir.
 • Ukrayna’ya mücavir sahada geçtiğimiz günlerde gözlemlenen bir diğer önemli gelişme ise, Hava İndirme Birlikleri’nin artan sevkıyat temposudur. Üst düzey harbe hazırlık seviyesine sahip VDV, Kazakistan’daki ve Kırım’daki Rus müdahalelerinde de aktif rol oynamıştır.
 • Belarus’taki tahkimat, askeri-stratejik açıdan kritiktir. S-400 stratejik SAM sistemlerinin de Belarus’a konuşlandırıldığını bilinmektedir. Konfigürasyonunda 40N6 füzelerini de içeren S-400, Belarus – Ukrayna hattında hava sahasını daha da tehlikeli hale getirmektedir. Bu sistemlere ek olarak, kritik bir elektronik harp sistemi olan Krasukha-4’ün de Belarus’a konuşlandırıldığı düşünülmektedir.
 • Her yıl Temmuz ayında gerçekleşen Milli Muhafızlar Zaslon stratejik tatbikatı, erkene alınmıştır ve sevkıyatların başladığı belirtilmiştir. Aynı hafta içerisinde, Rus Milli Muhafızları (Rosgvardia) Belgorod oblastında görülmüştür. Analize konu bölgenin önemli bir endüstri ve raylı ulaşım merkezi olması kritiktir.
 • Rus Devlet Başkanı Putin’in stratejik rezerv kuvveti Rosgvardia’nın en önemli rolünün ayaklanmalara karşı koyma olduğu göz önünde bulundurulduğunda, muhafızların bölgedeki varlığı olası bir harekât ihtimalini güçlendirmektedir.
 • Geçtiğimiz hafta Suriye’nin Tartus kentinden yola çıkan Ropucha sınıfı amfibi çıkarma gemilerinden üçü, 8 Şubat’ta İstanbul Boğazı’ndan geçmiştir. Açık kaynaklara göre, analize konu çıkarma gemileri 10 Şubat’ta Sivastopol limanına ulaşmıştır. Gemiler, 366. Deniz Piyade Tugayı unsurlarını taşımaktadır.
 • Bazı kaynaklar, Rus 49’uncu Ordu unsurlarının Mariupol yakınlarında konuşlanmaya başladığını iddia etmektedir.