Ukrayna’da Çatışmanın 5. Günü
28.02.2022

 

Ukrayna’da Çatışmanın 5. Günü

 

 

 

Genel Askeri Durum Özeti

 


  • Rus harekat tasarısında, çok namlulu roketatar sistemlerinin (ÇNRA) yıkıcı gücüne ağırlık verilmesi ve banliyö bölgelerinde ağır silah kullanımı yönünde bir değişim gözlemlenmektedir.
  • Ukrayna resmi açıklamasında 28 Şubat saat 06:00 itibariyle Rusya Federasyonu’nun zayiatını 5,300 olarak açıklamıştır.
  • Birleşik Krallık servisine göre Ukrayna unsurlarının etkin direnişi, Rus birliklerinin Kiev’e ilerleyişini önemli ölçüde yavaşlatmaktadır. Harkov bölgesinde çatışmalar yoğunlaşırken, şehir 28 Şubat itibariyle hala Ukrayna’nın kontrolündedir.
  • Kuzey ekseni, 27 Şubat gecesi ve 28 Şubat sabah saatlerinde hareketli gelişmelere sahne olmuştur. Antonov (Hostomel) Havalimanı’nda hava saldırıları ve ağır muharebe sonrası oluşan zarar uydu görüntüleri aracılığıyla gözlemlenmiştir. Antonov Havalimanı’nın hala Rus Hava İndirme Birlikleri (VDV) tarafından ele geçirilememesi de, başkent ve civarındaki Rus taarruzunu yavaşlatan önemli bir faktördür. 27 Şubat’ta, Jitomir Havaalanı’na, Belarus toprakları kullanılarak bir Rus füze (muhtemelen Iskander balistik füzeleri) taarruzu icra edilmiştir.
  • 28 Şubat sabah saatlerinde Rus Su-34 savaş uçakları, Harkov üzerinde görülmüştür. Yine aynı saatlerde gerçekleşen hava saldırısının da, söz konusu platformlarca gerçekleştirilmiş olabileceği düşünülmektedir. 27 Şubat sabahı Ukrayna hükümeti, Rus güçlerinin Harkov’da bir doğalgaz boru hattını havaya uçurduğunu belirtmiştir. Yine de, Rusya Federasyonu Hava-Uzay Kuvvetleri, Ukrayna hava sahasında tam bir üstünlük kurmuş değildir. Ukrayna Hava Kuvvetleri, muharip görev icra edebilmektedir ve hava-hava görevleri için gerekli kapasitesi mevcuttur.
  • 27 Şubat’ta Patrul ve Ural-VV mayına karşı dayanıklı zırhlı personel taşıyıcılarla (MRAP) Çeçenistan’da Kadirov yönetimine bağlı Rosgvardia unsurları sahada tespit edilmiştir. Fakat birliklerin jeo-lokasyonu henüz açık-kaynaklı verilerle yapılamamaktadır.
  • 26 Şubat gecesi güney cephesinde, özellikle Mariupol, Mikolayiv, Odessa ve Harson’da yoğun çatışmalar ve patlamalar gözlemlenmiştir. Güney ekseninde Rus birliklerinin en hızlı ilerlediği hat Mariupol olmuştur.
  • 26 Şubat’ta, Melitopol civarındaki Tokmak bölgesinde TOS- termobarik ÇNRA görülmesi, bölgedeki Rus tahkimatının endişe verici boyutlara ulaştığını göstermektedir. TOS-1, 90’larda Çeçenistan’da müşahede edildiği üzere, meskun mahalde kullanıldığında yüksek yıkıcı etkiye sahiptir.
  • Güney cephesinde Ukrayna unsurlarının, personel tarafından kullanılan hava savunma sistemleri (MANPADS) ile bir Rus Su-25 taarruz uçağını vurması, alçak irtifa hava savunma yetenekleri ve çatışmanın gidişatı açısından dikkat çekicidir.
  • Henüz Odessa cephesinde amfibi harekat başlangıcı emareleri görünmese de, bu ihtimal hala yakından takip edilmesi gereken ciddi bir tehdit unsurudur.