BARIŞ PINARI OPERASYONU DURUM RAPORU 11/10/2019

Barış Pınarı Harekatı’nın 44. saatini geride bırakırken, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri ve kara ateş-destek vasıtaları tarafından yaklaşık 200 hedefin vurulduğunu ve belirlenen ilk taktiksel hedeflere başarıyla ulaşıldığını bildirdi. Harekatın başından itibaren 342 PKK / YPG militanının etkisiz hale getirildiği, ve Türkiye’nin de ilk şehidini (Astsubay Çavuş Ahmet Topçu, Ankara) verdiği açıklandı.

Harekat, sınır bölgelerinde hava bombardımanı ve topçu ateşiyle başlamış; Türk savaş uçakları, Suriye hava sahasında 30km derinliğe kadar girmiştir. Hava bombardımanı, çoğunlukla kara taarruzunun ilk iki operasyonel hedefi olan Tel Abyad’a ve Rasulayn’a odaklanmış görünmektedir. Türk askeri planlamacıları, bu yerleşimlerdeki PKK / YPG militanlarına ait yığınaklanmayı öncelikle muhasara altına almayı tercih etmiş görünmektedir ve harekat, muhtemel meskun mahal çatışmaları aşamasından önce Tel Abyad’ın ve Rasulayn’ın ikmal hatlarını kesmek üzere ilerlemektedir. Bu değerlendirmenin kaleme alındığı sırada, açık kaynaklı veriler, Türk Kara Kuvvetlerinin bazı bölgelerde 10 km derinliğe kadar ilerlediğini, Tel Abyad ve Rasulayn’ın çevresindeki toplamda 11 köyü ele geçirdiğini göstermektedir.

10 Ekim’i 11 Ekim’e bağlayan gece boyunca Türk savaş uçakları Tel Abyad’ın güneyinde yer alan ve yoğun çatışmaların olduğu Ayn Arus ve Rasulayn’daki PKK / YPG hedeflerini vurmaya devam etmiştir. Türk basın kaynakları, 1. ve 4. Komando Tugaylarına bağlı birliklerin Tel Abyad’a ilerlediklerini bildirmiştir. Bu elit birlikler, terörle mücadele operasyonlarında uzmanlaşmıştır ve muharip kabiliyetleri yüksektir. Ayrı bir not olarak, 1. ve 4. tugayların Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında da yer aldığını belirtmeliyiz. Son olarak Suriye Milli Ordusu’na bağlı Sultan Murad Tümeni de Ceylanpınar üzerinden Rasulayn’ın doğusuna geçiş yapmıştır.

Harekatın ilk aşaması, Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk aşamasına benzer bir ağır ateş gücüyle icra edilmektedir. Bilhassa hava kuvvetleri, sınır hattında yüzlerce kilometre boyunca uzanan bir hedefleri vurmuştur. An itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK / YPG militan yığınaklanmasını tamamen kuşatmadan riskli meskun mahalde çatışmaya girmekten kaçınmakta, ve olası ikmal yollarını kesmektedir. Daha önce belirttiğimiz gibi, hava kuvvetleri yakında bulunan hava üsleri sayesinde yüksek sayıda sorti gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Temas hatlarının gerisindeki topçu birlikleri ve çok namlulu roket atar sistemleri de kara birliklerinin ilerlemesi için önemli avantajlar sunmaktadır.

Şimdiye kadar, karaya konuşlu ateş destek unsurlarının ve hava kuvvetlerinin operasyonel temposu yüksek kalırken, kara birlikleri temkinli bir şekilde hareket etmektedir. Başlıca manevra birliği olan 20. Zırhlı Tugay tarafından gerçekleştirilecek belirleyici bir zırhlı birlik taarruzu henüz gözlemlenmemiştir.