Baas Rejimi Ve Suriye’de Taht Oyunları: Hafız Esad’ın Stratejik Mirası
23.09.2019

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınYayının İngilizcesine Ulaşmak İçin Tıklayın

 

Baas Rejimi Ve Suriye’de Taht Oyunları

Hafız Esad’ın Stratejik Mirası

Dr. Can Kasapoglu, Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Programı Direktörü

Emre Kürşat Kaya, Araştırmacı

NELER OLDU?

  • 2019 Ağustos sonlarında Suriye’de kritik gelişmeler meydana gelmiştir.
  • Baas rejimi, General Süheyl Hassan tarafından komuta edilen elit Kaplan Kuvvetleri’ni (Qawat al-Nimr – Tiger Forces) yeniden organize etmiştir. Hassan’ın emrindeki güçler, 25. Özel Görevler Terörle Mücadele Tümeni adı altında doğrudan Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri emir komuta zinciri altına alınmıştır.
  • Rejim, Suriye’nin en zengin ‘iş adamı’ olan Rami Makhlouf’un, milis örgütlerini finanse eden kritik al-Bustan Vakfı da dahil olmak üzere, varlıklarına el koymuştur. Bazı kaynaklar Rami Makhlouf’un ev hapsinde tutulduğunu dahi iddia etmektedir.

 

ÖNEMİ:

General Süheyl Hassan ve Kaplan Kuvvetleri uzun süredir Rusya Federasyonu’nun Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri’ni yeniden inşa etme planlarının merkezinde idi.

Suriye’nin, Esad’lardan sonra ikinci en önemli ailesinin önde gelen bir üyesi olan Rami Makhlouf, ülkedeki en güçlü ekonomi aktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Makhlouf, bazı Kaplan Kuvvetleri birliklerini de içeren çeşitli seçkin askeri ve paramiliter oluşumların kilit sponsorlarından biridir. Son değişiklikler ile, Beşar Esad ve rejimin üst düzey askeri elitleri, Orta Doğu’da on yıllardır süregelen Baasçı uygulamaların bir başka örneğini gerçekleştirmiş ve olası meydan okumaları, daha vuku bulmadan saf dışı bırakmayı seçmiş görünmektedir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınYayının İngilizcesine Ulaşmak İçin Tıklayın