İdlib Harekatı Serisi – 2: Rusya Ve Baas Rejimi Bombardımana Devam Ediyor
05.10.2021

Kapsam: EDAM, Güvenlik & Savunma Programı kapasitesi ve düzenli analiz üretmek amacıyla oluşturduğu bir çalışma grubu ile İdlib cephesini izleyerek, haftalık açık kaynaklı istihbarat raporlamaları yapmaktadır. Serinin ikinci kağıdı, İdlib cephesinde, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri ve Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri’nin devam eden muharip faaliyetini incelemektedir. Ayrıca, Soçi Zirvesi öncesi vuku bulan Rus Afrin taarruzu da haritalandırılmıştır.

Durum Raporu: İdlib Harekatı Daha Düşük Bir Operasyonel Tempo ile Sürüyor

İlk İdlib askeri durum yayınımızda belirttiğimiz üzere, Rusya Federasyonu için İdlib harekatı başlamıştır ve Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri ile eş güdüm içinde harekatın ilk safhası icra edilmektedir. Serinin ikinci kağıdına konu olan dönemde (27 Eylül – 02 Ekim, 2021) İdlib ve civar bölgelerde – operasyonel tempo önceki haftaya göre daha düşük olsa da – sistematik Rus hava taaruzu sürdürülmüştür. Ayrıca, Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri, geniş bir sahada topçu & çok namlulu roketatar (ÇNRA) unsurları ile çeşitli silahlı muhalif grupları hedef almaya devam etmiştir.

Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin bir diğer dikkat çekici faaliyeti de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi buluşması öncesinde, hava taarruzunu Afrin çevresine dek uzatması olmuştur (25, 26 Eylül, 2021). Açıkçası, Afrin’de Türkiye’ye yakın grupların da aralarında bulunduğu unsurların hedef alınmasının, zirve öncesi bir gövde gösterisi, muhtemel harekatın kapsamı ile ilgili şaşırtma faktörü ya da Türkiye’ye yönelik caydırıcı hamle olarak yorumlanması mümkündür. Rus askeri planlayıcıların Afrin ajandası ile tam olarak neyi amaçladıkları, önümüzdeki dönemde harekatın seyri ile daha iyi anlaşılacaktır. Öte yandan, Rus hava hareketliliğinin sıklet merkezi halen İdlib etrafında şekillenmektedir.

Açık-kaynaklı istihbarat verileri, rejimin ağırlıklı olarak çok namlulu roketatar (ÇNRA) sistemleri kullandığını göstermektedir. Ayrıca, keskin nişancı faaliyeti de açık kaynaklara yansımıştır. Baas rejiminin vurduğu hedefler arasında sivillerin bulunduğu kampların da olduğu rapor edilmektedir.

 

27 Eylül – 02 Ekim, 2021 Rus Hava-Uzay Kuvvetleri taarruzu (savaş uçağı imgesi) ve Suriye Arap Silahlı Kuvvetleri topçu & roket unsurlarının hedef aldığı bölgeler (mühimmat imgesi).

Soçi Zirvesi öncesi Rus Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Afrin’de hedef alınan bölgeler.

 

Takip Edeceğimiz Askeri-Stratejik ve Operasyonel Trendler

Gelinen aşamada, Rus hava taarruzunun ve rejim topçu & ÇNRA unsurlarının faaliyetini bir kara harekatının takip edip etmeyeceği en büyük soru işaretidir. Mevcut operasyonel tempo, böyle bir harekatın çok yakın olmadığını anlatmaktadır. Öte yandan, ilerleyen haftalarda kara harekatı icra edilecek ise, Baas rejiminin bir yandan yumuşatma aşamasına hız verirken, diğer yandan bölgede taarruza uygun bir yığınaklanma yapması gerekmektedir. İdlib cephesine takviye birlik gönderildiğine ilişkin ilk emareler, doğrulanmamakla birlikte, mevcuttur. Söz konusu hareketliliğin boyutlarının ve hangi birliklerin kaydırıldığının yakından izlenmesi gerekmektedir.

Rus Hava-Uzay Kuvvetlerinin hava taarruzunu hangi eksende sürdüreceği ve operasyonel temposu, dikkatle izlediğimiz ikinci temel alandır. Öte yandan, Soçi Zirvesi’nin, Rus askeri faaliyetini durdurmadığı açıkça görülmektedir.

Son dönemde, Rus Hmeymim Üssü’ne yönelik drone saldırısı girişimleri dikkat çekicidir. 2018 başında yaşanan benzer bir saldırı, Rusya’nın sert askeri tepkilerini de tetiklemiştir. Silahlı grupların Lazkiye ve Hmeymim Üssü’ne yönelik missilleme çabaları yakından izlenmelidir.